ביאור:גם אם יאמר החכם לדעת לא יוכל למצא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
קהלת ח יז: "וראיתי את כל מעשה האלהים כי לא יוכל האדם למצוא את המעשה אשר נעשה תחת השמש בשל אשר יעמל האדם לבקש ולא ימצא וגם אם יאמר החכם לדעת לא יוכל למצא"

הוא הדבר הנאמר במורה נבוכים, א', לא':

"דע כי יש מושאי-השגה אשר בכוחו וטבעו של השכל האנושי להשיגם. אך יש במציאות נמצאים ודברים אשר אין בשום פנים בטבעו להשיגם, אף לא בעקיפין, אלא שערי השגתם סתומים בעדו".

והוא הדבר המדובר בברית החדשה, הראשונה לקורינתיים – " 9 כִּי־קְצָת הוּא שֶׁיָּדָעְנוּ וּקְצָת הוּא שֶׁנִּבֵּאנוּ׃ 10 וּכְבוֹא הַתָּמִים אָז עָבוֹר תַּעֲבֹר הַקְּצָת"


תגובות[עריכה]

ובהמשך הרמב"ם שם -

אלכסנדר מאפרודיסיאס אמר שסיבות המחלוקת בדברים הן שלוש: האחת - אהבת השלטון וההשתלטות המונעות את האדם מן האמת כפי שהיא; השנייה - דקות הדבר המושג בעצמו, עומקו וקשי השגתו; והשלישית - בורותו של המשיג ואי-יכולתו להשיג מה שאפשר להשיג. כך ציין אלכסנדר. בזמננו יש סיבה רביעית שהוא לא ציין אותה, מכיוון שאצלם היא לא היתה, והיא: ההרגל10 והחינוך, כי לאדם יש בטבעו אהבה ונטייה אל מה שהוא מורגל אליו;

ובמסכת אבות -

כל מחלוקת שהיא לשם שמים, סופה להתקיים. ושאינה לשם שמים, אין סופה להתקיים. איזו היא מחלוקת שהיא לשם שמים? זו מחלוקת הלל ושמאי. ושאינה לשם שמים? זו מחלוקת קרח וכל עדתו (אבות ה, יז).

-- hagai hoffer, 2011-04-04 21:51:48

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-04-11.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t3108_4