ביאור:תהלים קד ט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:תהלים קד ט.


גבול למים[עריכה]

(תהלים קד ט): "גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן, בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ"

נושא הפסוק הוא המים (הנזכרים בפסוק ו). הפסוק משבח את ה' ששם להם גבול שאותו הם לא יכולים לעבור, ולכן הם לא יכולים לכסות שוב את הארץ. שתי שאלות:

א. מהו הגבול שמונע מהמים להציף את הארץ?[עריכה]

לפי (ירמיהו ה כב): "הַאוֹתִי לֹא תִירָאוּ, נְאֻם ה'? אִם מִפָּנַי לֹא תָחִילוּ?! אֲשֶׁר שַׂמְתִּי חוֹל גְּבוּל לַיָּם , חָק עוֹלָם וְלֹא יַעַבְרֶנְהוּ; וַיִּתְגָּעֲשׁוּ וְלֹא יוּכָלוּ, וְהָמוּ גַלָּיו וְלֹא יַעַבְרֶנְהוּ"- הגבול הוא החול שמסביב לים. גלי הים הומים ומתגעשים, אבל הם מתנפצים אל החול ולא יכולים לעבור אותו ולהציף את היבשה.

במקומות רבים בעולם ישנם איזורים שנמצאים מתחת לפני הים. בארץ ישראל נמצא האיזור הנמוך ביותר בעולם - בקעת הירדן וים המלח הנמצאים מעל 400 מטר מתחת לפני הים. יש עוד לפחות 33 מדינות שבהן יש איזורים מתחת לפני הים, כגון בהולנד, מצרים, יפן, מרוקו, ארה"ב, בריטניה ועוד. רבים מהאיזורים הללו פוריים ומיושבים בצפיפות.  לפי חוק הכלים השלובים , המים היו אמורים להציף ולכסות הכל (ויש מספיק מים באוקיינוסים לשם כך). מה שעוצר את המים הוא האדמה המוגבהת שמסביבם.

הבדלי הגובה בין האזורים השונים של הארץ הם הגבול המונע מהמים לכסות את הארץ.

ב. למה נאמר בל ישובון - מתי בעבר כיסו המים את הארץ?[עריכה]

1. "כמו שהיה בתחלת הבריאה" ( מלבי"ם ) : לפני היום השלישי לבריאה, המים היו קפואים, עמדו על ההרים וכיסו אותם כמו לבוש, (תהלים קד ו): "תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ, עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם"; ביום השלישי ה' המיס את המים וריכז אותם בימים כדי שתיראה היבשה.

2. "מוכרחים הם לחזור אל מקומם שהגבילם ה' יתברך אחר המבול" (רמ"ד ואלי) : בזמן המבול המים כיסו את כל העולם, אולם לאחר המבול ה' נשבע שלא ישחית עוד את הארץ במים, והוא "נאמן בבריתו וקיים במאמרו שלא יפרוץ עוד התהום לשחת את הארץ".


תגובות[עריכה]

יש הרבה מקומות ביבשה שנמצאים מתחת לגובה פני הים:

[1]

יש מספיק מים באוקיינוס כדי להציף את כולם:

https://mountainmystery.com/2015/08/17/hiding-rising-seas-in-sunken-deserts/

-- Erel Segal-Halevi, 2017-09-24 16:16:41


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:גבול למים


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2017-09-24.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/thlim/th-104-09