לדלג לתוכן

ביאור:ב = באילו אמצעים אשתמש?

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
תגובה ל: ביאור:תהלים קיט שנכתבה ב10:54:37  02.05.2005

תהלים קיט, בית ב (פסוקים 9-16): ""

9 בַּמֶּה יְזַכֶּה-נַּעַר אֶת-אָרְחוֹ - לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ?

10 בְּכָל-לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ; אַל-תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְותֶיךָ!

11 בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ - לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא-לָךְ.

12 בָּרוּךְ אַתָּה ה' - לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ.

13 בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי - כֹּל מִשְׁפְּטֵי-פִיךָ.

14 בְּדֶרֶךְ עֵדְותֶיךָ שַׂשְׂתִּי - כְּעַל כָּל-הוֹן.

15 בְּפִקּוּדֶיךָ אָשִׂיחָה; וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ.

16 בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע; לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ.

לאות ב בלשון הקודש יש כמה משמעויות . בבית זה מופיעות שתיים מהן:

  • פסוקים 9-13: "באמצעות-, על-ידי-" . המשורר, הנער, מתחיל ללכת בדרך התורה, והוא שואל את עצמו - "
"בַּמֶּה יְזַכֶּה-נַּעַר אֶת-אָרְחוֹ - לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ?" " - באילו אמצעים אשתמש כדי שאזכה לשמור את דבר ה'? הוא מגיע למסקנה שאין לו כל אמצעים חוץ מאשר ליבו ושפתיו, כלומר - המחשבות והדיבורים: " בְּכָל-לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ; אַל-תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְותֶיךָ! בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ - לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא-לָךְ. בָּרוּךְ אַתָּה ה' - לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ. בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי - כֹּל מִשְׁפְּטֵי-פִיךָ". למעשים הוא עדיין לא הגיע - הוא עדיין צעיר וחסר-ניסיון, ואינו יודע מספיק כדי לעשות את מצוות ה' בשלמותן; ולכן, בשלב הראשון, הוא מתקדם בעולם התורה רק באמצעות כלי המחשבה והדיבור.
  • פסוקים 14-16: "בתוך-" . המשורר אינו מסתפק במחשבות ובדיבורים "על התורה", מבחוץ; הוא רוצה להיכנס "לתוך התורה", להכניס את כל נפשו ואישיותו לתוך דבר ה': " בְּדֶרֶךְ עֵדְותֶיךָ שַׂשְׂתִּי - כְּעַל כָּל-הוֹן. בְּפִקּוּדֶיךָ אָשִׂיחָה; וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ. בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע; לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ": כל שמחתו, שיחתו ושעשועיו נמצאים בתוך עדות ה', פיקודיו וחוקותיו.

המשורר הוא "נער" , אדם צעיר וחסר-ניסיון. הוא נכנס לראשונה לעולם התורה, והוא מתחיל מלימוד תיאורטי - מתקדם בעיקר על-ידי מחשבות ודיבורים, ומשקיע את כל כולו בלימוד, עד שיגדל ויגיע למעשה - כפי שנראה בהמשך.

המשך המסע - באות ג

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-05-03.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/thlim/th-119b