ביאור:אפלטון והתנ"ך: בקיאות הנביא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


ישעיה, כח': "23 האזינו ושמעו קולי הקשיבו ושמעו אמרתי. 24 הכל היום יחרש החרש לזרע יפתח וישדד אדמתו. 25 הלוא אם-שוה פניה והפיץ קצח וכמן יזרק ושם חטה שורה ושערה נסמן וכסמת גבלתו. 26 ויסרו למשפט אלהיו יורנו. 27 כי לא בחרוץ יודש קצח ואופן עגלה על-כמן יוסב כי במטה יחבט קצח וכמן בשבט. 28 לחם יודק כי לא לנצח אדוש ידושנו והמם גלגל עגלתו ופרשיו לא-ידקנו. 29 גם-זאת מעם יהוה צבאות יצאה הפליא עצה הגדיל תושיה".

אנו רואים כאן בקיאות רבה של הנביא בעבודת האדמה, ובאמת הנביאים מפגינים בקיאות רבה בתחומי ידע שונים, מלבד דרך ה', כמו גם המדיניות וצחות הלשון.

בדיאלוג של אפלטון "איאון" איאון הוא מפרש של שירי הומרוס וסוקראט מגיע למסקנה שמכיוון שיש בשירים אלו ידיעות רבות שאיאון אינו מומחה בהם ובכל-זאת הוא מפרשם הרי שהוא מפרשם ברוח-אלוהים אשר בו לעניין זה. באותו האופן אפשר לומר דבר זה על הנביאים, שהבקיאות שהם מפגינים בתחומים שונים ללא להיות מומחים בהם היא הוכחה לרוח אלוהים אשר בהם, אף כי איננו צריכים להוכחה זו במיוחד.


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2010-04-19.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1028_1