ביאור:במדבר יז כ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

אות השקד[עריכה]

ביום השלישי של פרשת קורח , לאחר שכל הקבוצות שחלקו על משה ועל אהרן "זכו" למוות מהשמים, התלוננו שאר בני ישראל על משה ועל אהרן, על כך שהם גרמו למותם: "אתם המתם את עם ה'!". כדי לענות לתלונות אלו, הציע ה' את אות השקד:

במדבר יז  טז: " "דבר אל בני ישראל, וקח מאיתם מטה מטה לבית אב מאת כל נשיאיהם לבית אבותם שנים עשר מטות, איש את שמו תכתוב על מטהו. ואת שם אהרון תכתוב על מטה לוי, כי מטה אחד לראש בית אבותם."  "והנחתם באוהל מועד לפני העדות אשר איוועד לכם שמה. והיה האיש אשר אבחר בו מטהו יפרח, והשיכותי מעלי את תלונות בני ישראל אשר הם מלינים עליכם"  "" ".

הפסוקים מעוררים כמה שאלות:

א. מדוע נאמר "ואת שם אהרן תכתב על מטה לוי..." - והרי קורח ועדתו היו מבני לוי, והם חלקו על אהרן!

  • אולי בשלב זה שבט לוי כבר קיבל את המנהיגות של אהרון, כי קורח (הלוי שחלק על אהרון) נשרף נבלע באדמה.

ב. מה הקשר בין התלונה של בני ישראל לבין האות המוכיח ששבט לוי הוא הנבחר?

  • התלונה של בני ישראל נבעה מהזדהות עם הנשיאים, וכפי שהוסבר ב מבוא – הנשיאים טענו שלא צריך להיות מעמד מיוחד לשבט לוי, "כי כל העדה כולם קדושים" . לכן לאחר שהמגפה נעצרה רצה ה' להוכיח לבני ישראל שהנשיאים טעו, וששבט לוי אכן קדוש יותר משאר השבטים.

ג. מדוע נבחר דווקא אות זה - פריחה של מטה?

  • פריחה מסמלת חיים; פריחת המטה של אהרן מוכיחה שאהרן לא אשם בכך שהנשיאים מתו, בניגוד למה שטענו נגדו ישראל "אתם המיתם את עם ה'..." (עומר לב מחיפה) .

ד. למה המקל הוציא דווקא פרחים של שקד?

  • נראה לי שהשקד מסמל חיים יותר מכל עץ אחר, כי הוא העץ שפורח ראשון באביב; הוא העץ שמסמל את 'החזרה לחיים' של הטבע אחרי הסתיו.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-07-15.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:אות השקד

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/bmdbr/bm-17-20