אברבנאל על ירמיהו ג יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

| אברבנאל על ירמיהופרק ג' • פסוק י"ח |
יח • 

על פסוק זה: דף הפסוק מקראות גדולות


ירמיהו ג', י"ח:

בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֔מָּה יֵלְכ֥וּ בֵית־יְהוּדָ֖ה עַל־בֵּ֣ית יִשְׂרָאֵ֑ל וְיָבֹ֤אוּ יַחְדָּו֙ מֵאֶ֣רֶץ צָפ֔וֹן עַל־הָאָ֕רֶץ אֲשֶׁ֥ר הִנְחַ֖לְתִּי אֶת־אֲבוֹתֵיכֶֽם׃


השאלה הרביעית מהעניין אומרו: "בימים ההמה ילכו בית יהודה על בית ישראל, ויבאו יחדו מארץ צפון על הארץ אשר הנחלתי את אבותיכם".

כי הנה, חזרת השבטים מארצות הצפון שמענו מפי הנביאים, אבל לא שיילכו שם בית יהודה , ושיבואו כולם יחדיו מארץ צפון לכבוש את הארץ!...

... והנה, בימים האלה אשר כתבתי זה, ראיתי בכתב אמיתי, שהביאו בני המערב ההולכים היום ממלכות פורט"ו גאל לארץ הודו להביא הבשמים, שהעידו שראו שמה יהודים הרבה, והביאו כתב מיד חכם אחד מהם, והם אומרים שהמה מבני יהודה ובנימין, מאותם ש[ה]גלה סנחריב מערי יהודה קודם חורבן ירושלים על-ידי נבוכד נצר, כמו שנזכר בסדר עולם, ושהניח אותם אחרי הררי חושך, ושהם לא שבו בבית שני.

ואמרתי אני אל ליבי, שלהיותם שמה קרובים במושבותם לעשרה שבטים שהגלה סנחריב, לכן ניבא פה ירמיהו, ועליהם אמר, שבשוב ה' את שיבת ציון, יתחברו שמה אלו לאלו, וזהו " ילכו בית יהודה על בית ישראל ויבואו יחדיו מארץ צפון על הארץ אשר הנחלתי... ", והותרה בזה השאלה הרביעית.