ביאור:יבול נכרים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.יש אנשים, שאינם סומכים לא על " היתר מכירה " ולא על " אוצר בית-דין ", ולכן "מקפידים" לקנות בשנת-השמיטה רק יבול של נכרים. בגישה זו יש כמה בעיות:

  1. חלק מהערבים הם אויבי-ישראל, וכאשר קונים מהם זה מחזק אותם ופוגע באופן עקיף בבטחון המדינה.
  2. יש אומרים, שחלק מהנכרים נוהגים במרמה - קונים יבול-שמיטה מחקלאים יהודים שאינם שומרים שמיטה, ואז מוכרים אותו ליהודים "מדקדקים במצוות" בטענה שהם גידלו אותו בעצמם... אני לא יודע אם הטענה נכונה, אולם זה מאד קשה לבדוק ולוודא שכל היבול שנמכר כ"יבול נכרים" הוא אכן כזה, והפיתוי לרמות הוא מאד גדול, כי ל"יבול נכרים" יש ביקוש גבוה במיוחד בשנת השמיטה.
  3. על-פי החוק הישראלי, כל הקרקעות בארץ ישראל שייכות למדינה, ומוחכרות לבעליהן לזמן קצוב. אמנם, הערבים טוענים שהקרקעות שייכות להם, אבל מבחינת החוק הקרקעות שייכות למדינה, ולכן גם "יבול נכרים" למעשה צומח בקרקע ששייכת ליהודים.
  4. התורה מצווה עלינו לכבוש את הארץ ולחלק אותה בינינו, כמו שנאמר (במדבר לג נג-נד) " והורשתם את הארץ, וישבתם בה; כי לכם נתתי את הארץ, לרשת אותה. והתנחלתם את הארץ בגורל למשפחותיכם... ". אמנם, כרגע אנחנו לא יכולים לקיים את המצוה במלואה מסיבות שונות, ולכן עדיין יש קרקעות שמוחזקות על-ידי ערבים, אולם אין זה ראוי להסתמך על המצב הרע הזה וליהנות ממנו, כי זה פוגע במוטיבציה לקיים את המצוה כהלכתה.

מכל הסיבות האלו, ראוי לחפש דרכים אחרות לקיים את מצוות השמיטה כהלכתן .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2004-02-27.

תגובות[עריכה]

מאת: יוסף כהן

אני יוסף כהן בן- 35 נשוי וגר בטבריה.. לפני חודש לערך בביקורי בקבר הצדיק רבי עקיבא זצו"קל נודע לי ממקור ראשון(אחד מבעלי האדמה)... ששטח אדמה בגודל של 13 דונמים הצמודים לקבר הצדיק ( שני מטרים בלבד מהמתחם)הולכים להימכר לערבי בכדי לבנות בית מלון.. אני פניתי לבעל האדמה במטרה לבטל את הגזירה הזאת.. והוא בזילזול ענה שאנחנו הדתיים רק מדברים.. ואים יש לי כסף לקנות .. אז אני אפנה אליו .. פניתי לרבנים ואף עשיתי כתבה בעיתון שופר ניוז.. הכל בכדי שיבוא יהודי טוב ויגאל את האדמה.. ושלא יחללו את אופיו הקדוש של מקום זה.. בקשתי אליכם שתנסו לדבר עם בעל האדמה.. ואולי יש לכם איזה פתרון לבעייה זאת. .נכון לעכשיו היו בשטח מהנדסים.. ומודדים. והעיסקה עשויה להתבצע בימים הקרובים.. שמו של בעל האדמה הוא זבולון בירותי טלפון מ'ס 0505403786 . בבקשה תעשו שיהיה במקום בית כנסת או ישיבה תורנית . וישמרו לנו על כבוד המקום לדורי דורות.... בשורות טובות ..יוסף כהן .

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tryg/jmita/arvim