לדלג לתוכן

ביאור:שופטים ג ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:שופטים ג ב.


ה' השאיר אויבים בלבנון ובפלשת כדי ללמדנו מלחמה[עריכה]

בתחילת ספר שופטים מסופר, שה' בכוונה השאיר גויים עוינים לישראל בשני חלקים מארץ ישראל, שופטים ג א: "וְאֵלֶּה הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הִנִּיחַ ה' לְנַסּוֹת בָּם אֶת יִשְׂרָאֵל, אֵת כָּל אֲשֶׁר לֹא יָדְעוּ אֵת כָּל מִלְחֲמוֹת כְּנָעַן. רַק לְמַעַן דַּעַת דֹּרוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לְלַמְּדָם מִלְחָמָה; רַק אֲשֶׁר לְפָנִים לֹא יְדָעוּם. חֲמֵשֶׁת סַרְנֵי פְלִשְׁתִּים; וְכָל הַכְּנַעֲנִי וְהַצִּידֹנִי וְהַחִוִּי יֹשֵׁב הַר הַלְּבָנוֹן, מֵהַר בַּעַל חֶרְמוֹן עַד לְבוֹא חֲמָת. וַיִּהְיוּ לְנַסּוֹת בָּם אֶת יִשְׂרָאֵל לָדַעַת הֲיִשְׁמְעוּ אֶת מִצְו‍ֹת ה' אֲשֶׁר צִוָּה אֶת אֲבוֹתָם בְּיַד מֹשֶׁה." איזור פלשת, כולל רצועת עזה, ואיזור הר הלבנון. אלה בדיוק שני האיזורים שבהם יושבים אויבינו המרים ביותר; כאז כן היום!

מהפסוקים נראה, שה' השאיר שם אויבים בכוונה תחילה; זה לא בגלל טעות או כישלון של מישהו. ומדוע ה' השאיר שם את האויבים? אחת הסיבות היא, (שופטים ג ב): "רַק לְמַעַן דַּעַת דֹּרוֹת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל, לְלַמְּדָם מִלְחָמָה; רַק אֲשֶׁר לְפָנִים לֹא יְדָעוּם."

1. ה' רצה ללמד אותנו לקח, שנבין שהחטא גורם למלחמה. אבותינו, בימי כיבוש ארץ כנען, לא היו צריכים ללמוד מלחמה, כי ה' נלחם להם; אבל אנחנו חטאנו, ולכן אנחנו צריכים ללמוד מלחמה: "למען דעת ולהתבונן דורות בני ישראל הבאים מה החטא גורם, כי עתה הם זקוקים ללמדם מלחמה. רק אשר לפנים - שהיו עומדים לשרת את ה', לא ידעום למלחמות הללו וטכסיסיהם, ולא נצרכו להם" ( רש"י ) .

2. ה' רצה ללמד אותנו להעריך את הניסים שעשה לנו בעבר - את מלחמות ה'. בימי יהושע חיינו בנס, ויכולנו לחשוב שזה המצב הרגיל - ה' נלחם לנו. אז ה' רצה להראות לנו, שזה לא המצב הרגיל; המצב הרגיל הוא, שיש מלחמות, ואנשים צריכים ללמוד להילחם ולהגן על עצמם. מתוך כך, נעריך יותר את הניסים שנעשו לנו בימי כיבוש הארץ?. "רק בעבור זה ישכילו דעת פלאי הנסים הנעשה להן מאז. הנה בהשאיר הגוים הלא ילחמו בם, ויהיה אם כן מהצורך ללמדם טכסיסי מלחמה, כי רק הדור אשר היו לפנים בימי יהושוע המה לא ידעו טכסיסי מלחמה כי ה' נלחם להם, אבל לאחר זה יצטרכו לדעתם, כי בעבור מעשיהם יעזבם ה' אל המקרה, ואז ישכילו לדעת הנסים הנעשים מאז ויאמינו מעתה בה'." ( מצודות ) .

3. ה' רצה ללמד ולהרגיל אותנו לחיות חיי מלחמה. הצעירים של היום (שנולדו אחרי מלחמת יום כיפור) לא ידעו מה זו מלחמה; באו האויבים מפלשת ומלבנון, ולימדו אותם מה זו מלחמה - כאז כן היום!  ומדוע ה' רוצה שנלמד מלחמה? - אולי כי כשאנחנו חיים יותר מדי זמן בשלום ושלווה, אנחנו מנצלים את הזמן לשטויות: רדיפת תענוגות במקרה הטוב, וסכסוכים פנימיים במקרה הרע. אז ה' השאיר גויים עוינים מסביבנו, שיאלצו אותנו להיות כל הזמן ערניים, אוחזים בנשק ומוכנים להילחם; כך נהיה ממוקדים ומאוחדים.

הקבלות[עריכה]

עד מתי נצטרך ללמוד מלחמה? - עד שנקים בית דין בינלאומי על הר הבית:

  • (ישעיהו ב ד): "וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת; לֹא יִשָּׂא גּוֹי אֶל גוֹי חֶרֶב, וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה"( פירוט )
  • (מיכה ד ג): "וְשָׁפַט בֵּין עַמִּים רַבִּים, וְהוֹכִיחַ לְגוֹיִם עֲצֻמִים עַד רָחוֹק; וְכִתְּתוּ חַרְבֹתֵיהֶם לְאִתִּים, וַחֲנִיתֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת; לֹא יִשְׂאוּ גּוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא יִלְמְדוּן עוֹד מִלְחָמָה".

ראו עוד: שתי סיבות להשארת עממי כנען בארץ / חגי הופר .הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:ה' השאיר אויבים בלבנון ובפלשת כדי ללמדנו מלחמה


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2024-01-20.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/joftim/jf-03-02