תמליל שיחת הטלפון בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, 25 ביולי, 2019

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תמליל שיחת הטלפון שהתקיימה ב-25 ביולי 2019 בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הופץ על ידי הבית הלבן לאחר חשיפת הפרשה ב-24 לספטמבר 2019. שיחה זו היא השיחה שנמצאת בלב חקירת בית הנבחרים את ממשל טראמפ בדבר שחיתות שנפתחה במסגרת הליך ההדחה של הנשיא דונלד טראמפ בעקבות חשיפת פרשת אוקראינה-גייט.

השיחה המלאה בתרגום לעברית[עריכה]

 • הנשיא טראמפ: ברכותיי על הניצחון האדיר. כולנו צפינו (בבחירות) מארצות הברית ועשיתם עבודה נהדרת. איך הגעתם מאחור, מישהו שלא נתנו לו הרבה סיכוי לנצח, ובסוף ניצחתם בקלות. זה הישג פנטסטי. ברכותיי.
 • הנשיא זלנסקי: אתה צודק לחלוטין אדוני הנשיא. באמת ניצחנו בגדול ועבדנו קשה בשביל זה. עבדנו הרבה אבל אני מודה שהייתה לי ההזדמנות ללמוד ממך. השתמשנו בלא מעט מהכשרונות והידע שלך כדוגמה גם עבור הבחירות שלנו וכן, זה נכון שאלו היו בחירות מיוחדות. היינו במצב ייחודי שהצלחנו להשיג בו ניצחון מיוחד. אני יכול להגיד לך כך: בפעם הראשונה שהתקשרת התקשרת כדי לברך אותי על הניצחון בבחירות לנשיאות, ובפעם השניה שאתה מתקשר אלי עכשיו, אתה מתקשר לברך אותי על כך שהמפלגה שלי ניצחה בבחירות לפרלמנט. אני חושב שאני צריך להתמודד ביותר בחירות וככה תתקשר אלי יותר ונוכל לדבר יותר.
 • הנשיא טראמפ: זה רעיון מצויין. אני חושב שהמדינה שלך מאוד מרוצה לגבי זה.
 • הנשיא זלנסקי: ובכן כן, להגיד לך את האמת, אנחנו מנסים לעבוד קשה כדי לנקז את הביצה‏[1] כאן במדינה שלנו. הבאנו הרבה אנשים חדשים. לא את הפוליטיקאים הישנים. לא את הפוליטיקאים הרגילים, בגלל שרצינו שיהיה לנו מבנה וסוג חדש של ממשלה. בהיבט הזה אתה מורה נהדר עבורנו.
 • הנשיא טראמפ: ובכן, זה נחמד מאוד מצידך להגיד כך. אני אגיד לך שאנחנו עושים הרבה בשביל אוקראינה. אנחנו משקיעים הרבה מאמצים והרבה זמן. הרבה יותר ממה שהמדינות האירופאיות עושות והן צריכות לעזור לכם יותר ממה שהן עוזרות. גרמניה כמעט ולא עוזרת לכם בכלל. כל מה שהם עושים זה לדבר ואני חושב שזה משהו שאתם באמת צריכים לשאול אותם לגביו. בזמן שדיברתי עם אנגלה מרקל[2] היא דיברה על נושא אוקראינה, אבל היא לא עושה שום דבר לגבי זה. הרבה מהמדינות האירופאיות מתנהות באותו אופן ואני חושב שזה משהו שאתם צריכים להתעסק בו אבל ארצות הברית הייתה מאוד מאוד טובה לאוקראינה‏[3]. אני לא אגיד שזה בהכרח הדדי בגלל שיש דברים שקורים שהם לא טובים במיוחד אבל ארצות הברית הייתה מאוד מאוד טובה לאוקראינה‏[3].
 • הנשיא זלנסקי: כן אתה לחלוטין צודק, לא רק ב-100% אלא למעשה ב-1000% ואני יכול להגיד לך את הדבר הבא: אני דיברתי עם אנגלה מרקל וגם נפגשתי עימה. וגם דיברתי ונפגשתי עם מקרון‏[4] ואמרתי להם שהם לא עושים מספיק כמו שהם צריכים לעשות עם הסנקציות. הם לא אוכפים את הסנקציות. הם לא עובדים כמו שהם אמורים לעבוד בשביל אוקראינה. מסתבר, שאפילו שהגיוני יותר שהאיחוד האירופאי יהיה השותף הגדול ביותר, בפועל ארצות הברית היא שותפה גדולה בהרבה מהאיחוד האירופאי ואני אסיר תודה לך על כך משום שארצות הברית עושה די הרבה עבור אוקראינה. הרבה יותר מהאיחוד האירופאי, במיוחד כשאנחנו מדברים על הסנקציות נגד הפדרציה הרוסית. אני גם רוצה להודות לך על התמיכה הגדולה בתחום ההגנה. אנחנו מוכנים להמשיך את שיתוף הפעולה לצעדים הבאים ובמיוחד אנחנו מוכנים לרכוש עוד ג'אוולינים‏[5] מארצות הברית למטרות הגנה.
 • הנשיא טראמפ: אני רוצה, אבל, שתעשה לנו טובה, בגלל שהמדינה שלך עברה הרבה ואוקראינה יודעת הרבה לגבי זה. אני רוצה שתברר מה קרה בכל המצב הזה עם אוקראינה, הם אומרים ש-Crowdstrike‏[6]... אני מניח שאחד מהאנשים העשירים שלכם... השרת, הם אומרים שאוקראינה עשתה את זה. היו הרבה דברים שקרו, כל המצב הזה. אני חושב שאתה מקיף את עצמך בחלק מאותם האנשים. הייתי רוצה שהתובע הכללי (של ארצות הברית) יתקשר אליך או לאנשיך והייתי רוצה שהם יחקרו את העניין לעומק. כפי שראיתי אתמול, כל הקשקוש (של שיתוף הפעולה של קמפיין הבחירות של טראמפ עם רוסיה להטות את הבחירות לנשיאות בארצות הברית ב-2016) נגמר בתפקוד גרוע ביותר של אדם בשם רוברט מולר, תפקוד חסר יכולת, אבל הם אומרים שהרבה מזה התחיל עם אוקראינה. מה שאתה יכול לעשות, זה מאוד חשוב שתעשה את זה אם זה אפשרי.
 • הנשיא זלנסקי: כן זה מאוד חשוב מבחינתי כל מה שציינת קודם. זה מאוד חשוב מבחינתי כנשיא ואנחנו פתוחים לכל שיתוף פעולה בעתיד. אנחנו מוכנים לפתוח דף חדש של שיתוף פעולה בין ארצות הברית ואוקראינה. למטרה זו, בדיוק נזכרתי בשגריר מארצות הברית והוא יוחלף בשגריר מנוסה מאוד ובעל יכולות שיעבוד קשה על לוודא ששתי המדינות מתקרבות אחת לשניה. הייתי גם שמח לראות אותו מקבל את האמון שלך ושתהיה לו מערכת יחסים אישית איתך כך שנוכל לשתף פעולה אפילו יותר. אגיד לך באופן אישי שאחד מהעוזרים שלי דיבר עם מר ג'וליאני‏[7] לאחרונה ואנחנו מקווים מאוד שמר ג'וליאני יוכל להגיע לאוקראינה ונפגש עמו ברגע שיגיע לאוקראינה. אני רוצה להדגיש שמסביבנו יש לך רק חברים. אני אוודא שאני מקיף את עצמי באנשים הטובים והמנוסים ביותר. רציתי גם להגיד לך שאנחנו חברים. אנחנו חברים גדולים‏[3] ולך, אדוני הנשיא, יש חברים במדינה שלנו כך שנוכל להמשיך את השותפות האסטרטגית שלנו. אני מתכנן גם להקיף את עצמי באנשים מעולים ובנוסף לחקירה הזאתי, אני מתחייב כנשיא אוקראינה שכל החקירות יתקיימו בשקיפות ובהגינות. את זה אני יכול להבטיח לך.
 • הנשיא טראמפ: מעולה, בגלל ששמעתי שהיה לכם תובע שהיה מאוד טוב והוא פוטר וזה ממש לא הוגן. הרבה אנשים מדברים על זה, על הדרך שבה פיטרו את התובע המעולה שלכם ושהיו כמה אנשים מאוד רעים מעורבים בזה. מר ג'וליאני הוא אדם מכובד מאוד. הוא היה ראש העיר של ניו יורק, ראש עיר מעולה, ואני אשמח מאוד אם הוא יוכל להתקשר אליך. אני אבקש ממנו ומהתובע הכללי להתקשר אליך. רודי מאוד יודע מה קורה‏[8] והוא בעל יכולות גבוהות. אם תוכל לדבר איתו זה יהיה מעולה. השגרירה לשעבר מארצות הברית, האישה, הייתה חדשות רעות והאנשים שהיא התעסקה איתם באוקראינה היו חדשות רעות ורק רציתי שתדע על כך. הדבר השני, יש הרבה דיבורים על הבן של ביידן‏[9], שביידן עצר את התביעה והרבה אנשים רוצים לברר לגבי זה וכל מה שתוכל לעשות עם התובע הכללי יהיה מעולה. ביידן היה מסתובב ומשוויץ שהוא עצר את התביעה ככה שאם תוכל לבדוק את זה... זה נשמע נוראי בעיני.
 • הנשיא זלנסקי: לגבי התובע, קודם כל אני מבין את המצב ובקיא בפרטים. מאחר וזכינו ברוב מוחלט בפרלמנט, התובע הכללי הבא יהיה איש שלי ב-100%, מועמד מטעמי, שיאושר על ידי הפרלמנט ונתחיל לעבוד עם תובע חדש בספטמבר. הוא או היא יחקרו את הסיטואציה שתיארת, ספציפית עם החברה שציינת. העניין של פתיחת החקריה הוא למעשה העניין של לוודא את שיקום האמינות ולכן אנחנו נטפל בכך ונעבוד על החקירה בעניין זה. בנוסף לכך, אשאל אותך אם יש לך מידע נוסף שאתה יכול לספק לנו, זה יעזור מאוד לחקירה ונוכל לוודא שניישם כראוי את הצדק במדינה שלנו. בדבר השגרירה מארצות הברית, שאם אני זוכר נכון שמה הוא איבנוביץ', זה היה מצויין שאתה היית הראשון שאמרת לי שהיא שגרירה רעה משום שהסכמתי איתך ב-100%. הגישה שלה כלפי הייתה רחוקה מלהוית הטובה ביותר משום שהיא העריצה את הנשיא הקודם והייתה בצד שלו. היא לא קיבלה אותי כנשיא החדש כראוי.
 • הנשיא טראמפ: ובכן, היא הולכת לעבור כמה דברים. אני אבקש ממר ג'וליאני להתקשר אליך וגם מהתובע הכללי באר ואנחנו נחקור את העניין לעומק. אני בטוח שאתם תצליחו להבין את זה. שמעתי שהתובע שלכם קיבל יחס מאוד גרוע והוא היה תובע הוגן מאוד אז בהצלחה עם כל הדברים. אני חוזה שהכלכלה שלכם הולכת להשתפר יותר ויותר. יש לכם הרבה נכסים. זאת מדינה מעולה. יש לי הרבה חברים אוקראינים, הם אנשים מעולים.
 • הנשיא זלנסקי: אגיד לך שגם לי יש לא מעט חברים אוקראינים בארצות הברית. למעשה, פעם אחרונה שנסעתי לארצות הברית השתכנתי (במלון) בניו יורק ליד הסנטרל פארק בטראמפ טאוור. אני אדבר איתם ואני מקווה לראות אותם שוב בעתיד. אני רוצה גם להודות לך על ההזמנה לבקר בארצות הברית, במיוחד לוושינגטון די סי. מצד שני, אני רוצה גם להבטיח לך שאנחנו נהיה רציניים ביותר לגבי העניין ואנחנו נעבוד על החקירה. לגבי הכלכלה, יש הרבה פוטנציאל לשתי המדינות שלנו ואחד הנושאים החשובים ביותר עבור אוקראינה זה עצמאות בשוק האנרגיה. אני מאמין שאנחנו נוכל להצליח מאוד אם נשתף פעולה בעצמאות בשוק האנרגיה עם ארצות הברית. אנחנו כבר עובדים על שיתוף הפעולה. אנחנו קונים נפט אמריקאי ואני אסיר תודה לגבי הפגישה העתידית. יהיו לנו עוד זמן ועוד הזדמנויות לדון באפשרויות אלו ולהכיר אחד את השני יותר טוב. הייתי רוצה להודות לך על התמיכה שלך.
 • הנשיא טראמפ: מעולה. ובכן, תודה רבה לך ואני מעריך זאת מאוד. אני אגיד לרודי ולתובע הכללי באר להתקשר. תודה. מתי שתוכל להגיע לבית הלבן, תרגיש חופשי להתקשר. תיתן לנו תאריך ואנחנו נסדר את זה. אני מחכה בכיליון עיניים לפגישה איתך.
 • הנשיא זלנסקי: תודה רבה לך. אני אהיה מאוד שמח להגיע ולהיפגש איתך באופן אישי ולהכיר אותך יותר. אני מצפה לפגישה שלנו ואני מעוניין גם להזמין אותך לבקר באוקראינה ולהגיע לעיר קייב שהיא עיר יפיפיה. יש לנו מדינה יפיפיה שתקבל אותך בברכה. בנוסף, אני מאמין שב-1 בספטמבר אנחנו ניפגש בפולין, אני מקווה. אחרי כן, זה יהיה רעיון מצויין עבורך להגיע לאוקראינה. תוכל להשתמש במטוס שלי או לטוס בשלך, שהוא כנראה טוב יותר משלי.
 • הנשיא טראמפ: אוקיי, אני בטוח שנוכל לסדר את זה. אני מצפה לפגוש אותך בוושינגטון ואולי בפולין משום שאני חושב שאני מגיע לשם בזמן הזה.
 • הנשיא זלנסקי: תודה רבה לך אדוני הנשיא.
 • הנשיא טראמפ: ברכותיי על עבודה מעולה שעשית. העולם כולו צופה. אני לא בטוח שזה מהפך גדול במיוחד אבל ברכותיי.
 • הנשיא זלנסקי: תודה, אדוני הנשיא, ביי ביי.

הערות תרגום[עריכה]

 1. ^ נשיא אוקראינה משתמש במונח "Drain The Swamp", בו השתמש הנשיא טראמפ במסע הבחירות ב-2016.
 2. ^ אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה בזמן השיחה
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 הכפילות במקור.
 4. ^ עמנואל מקרון, נשיא צרפת בזמן השיחה
 5. ^ FGM-148 ג'אוולין, טיל נ"ט מתוצרת תעשיות נשק אמריקאיות.
 6. ^ חברת טכנולוגיה וסייבר שהייתה מעורבת לכאורה במעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בארצות הברית ב-2016.
 7. ^ רודי ג'וליאני, ראש העיר לשעבר של ניו יורק, יועץ ועורך הדין הפרטי של טראמפ בזמן השיחה.
 8. ^ הטעות במקור
 9. ^ מדובר על האנטר ביידן, בנו של סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, שבזמן השיחה היה המועמד המוביל לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית ובכך יריבו העיקרי של טראמפ.