שיחת משתמש:Dovi/נביאים וכתובים על פי המסורה/מגילת קהלת/ח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"לֶאֱכֹ֥ל" (קהלת ח,טו)[עריכה]

שלום רב כתוב אצלכם בפסוק טו: "כִּ֛י אִם־לֶאֱכֹ֥ל וְלִשְׁתּ֖וֹת וְלִשְׂמ֑וֹחַ וְה֞וּא יִלְוֶ֣נּוּ בַעֲמָל֗וֹ יְמֵ֥י חַיָּ֛יו" לאכל בלי וו, אבל יש גם גרסאות עם וו (כמו אצלכם ב"קהלת כתיב ללא ניקוד") אבקש את התייחסותכם, הדבר חשוב לי מאוד. (אנמק את חשיבות הדבר לאחר התייחסותכם) - תודה רבה

שלום ותודה על ההערה. בשאלה הזאת וגם בכל שאלה דומה, יש להסתכל קודם כל בהערת הנוסח, שנמצאת בדף העריכה של הפרק. יש הערה כזו של המילה הזאת, ובו כתוב כך: {{נוסח|לֶאֱכֹ֥ל|=ש1ת ומסורות-אל וטברניות ובדפוסים|ל=לֶאֱכ֥וֹל (כתיב מלא וי"ו)|הערת ברויאר|קורן, ברויאר, סימנים, מכון ממרא}}.
משמעות ההערה: הכתיב החסר הוא לפי הערות המסורה שבכתר ארם צובה ובכתי"ל. בכתר ארם צובה כל הכתיב בכל התנ"ך הוא תמיד מתאים להערות המסורה שבו (חוץ מכמה מקומות נדירים ביותר), ולכן אפשר לקבוע בוודאות שגם בו הכתיב היה חסר. אמנם בכתי"ל נפלה טעות, ושם הכתיב מלא בניגוד למסורה שבו (תופעה שכיחה ונפוצה בכתי"ל). לכן הכתיב המלא נמצא ב-WLC המבוסס על כתי"ל, וגם אצלנו בוויקיטקסט במקומות שהעתקנו משם. הערת הנוסח גם מציינת שהכתיב חסר ברוב כתבי היד הטברנים הקרובים לכתר ארם צובה, וכך הוא גם בדפוסים הרגילים, וכך החליטו גם בעוד ארבע מהדורות חדשות המדוייקות. שבת שלום, Dovi (שיחה) 10:31, 13 בנובמבר 2015 (IST)
אגב בגלל הנתונים הללו בטוח שהכתיב יהיה חסר גם במקראות גדולות הכתר, אמנם כנראה לא בקדתי בו בפועל בזמנו. Dovi (שיחה) 10:34, 13 בנובמבר 2015 (IST)

שלום רב לדובי היקר, רב הפעלים והחסיד: אכן, שמחתי לשמוע את התייחסותך, וכעת ברשותך לסיבת התעניינותי. ובכן, בתקופת תשרי, הורדתי את מגילת "קהלת" לוורד שלי, וניסיתי ללמוד אותה ע"י עריכה ו"סידור" של הפסקאות לפי עניין והיגיון. (אולי בעתיד אי"ה ארחיב לך על אופן הלימוד שלי) במקרה (או שלא), באפשרות של "חיפוש" בוורד, בדקתי כמה פעמים מופיעה המילה "כל" (כלומר שתי האותיות "כל" רצוף) בכל המגילה, ולהפתעתי גיליתי שהתוצאה הינה :127 פעמים. (כמניין שנות חיי שרה אימנו, וכמספר מדינות שליטתו של המלך אחשוורוש). הדבר הולם את מהות מגילת קהלת לפי תפיסתי(אפילו המילה "קהלת" מצטלצל כמו "כל" לא?...). כלומר - שמגילת קהלת עוסקת ב"כל" שמתחת השמש או מתחת השמיים – ו"כל" זה כשלעצמו הוא הבל הבלים. בניגוד ל"כל" כשהוא ביחס לאל, ואז הוא "טוב מאד"... המספר 127 הוא מספר עגול : אם שמים עיגול ומקיפים אותו בעוד 6 עיגולים זהים (כמו פרח או כמו שולחן ליל הסדר...) וכך בעוד ועוד הקפות – 7 הקפות שכאלו נותנים 127 עיגולים. (1+6+12+18+24+30+36=127) וזה מעניין. לכן אם כתוב "לאכל" אז סה"כ יש 128 "כל" בכל המגילה, אבל אם כתוב "לאכול" עם וו – זה יוצא בדיוק 127 פעמים. כל טוב (גימל יוד) . נ.ב. מה דעתך?