שיחת ביאור:רש"י בראשית א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ארכיון[עריכה]


רש"י לפסוק א, ד"ה "בראשית ברא"[עריכה]

אני לא בטוח שפירשתי נכון את הדיבור המתחיל הזה. להבנתי, לאחר הפירוש המדרשי, רש"י מביא שתי אפשרויות לפרש כפשוטו:

1. בראשית ברוא ה' את השמים והארץ... כאשר הארץ היתה במצב של תוהו... אז אמר ה': יהי אור. - לפי פירוש זה הדברים שמתוארים בפסוקים א-ב לא נבראו לפני הדברים ביתר הפרק, אלא רק מתארים את התוהו ובוהו שהיה לפני בריאת האור.

2. בראשית (הכל) ברא ה' את השמים והארץ. ולפני שברא את השמים והארץ, היה העולם במצב של תוהו ובוהו, וחושך ומים פזורים בכל העולם. ואח"כ הוא ברא את האור. - לפי פירוש זה הסדר הוא: חושך ומים -> שמים וארץ -> אור וכו' וקשה: כי לא נכתב שנבראו המים, ואם כן, איך כתוב בפסוק ב' שהם היו כבר קיימים? וגם איך זה שהשמים שמורכבים ממים נבראו בלי שנבראו המים?

הבנתי נכון? מה משמעות הביטוי "הא למדת שקדמו המים לארץ"? -- אוֹרי 09:23, 11 בספטמבר 2009 (IDT)

לגבי 2, אני הבנתי כך: "בתחילת הכל ברא אלהים את השמים ואת הארץ, ואותה ארץ היתה במצב של תוהו ובוהו וחושך על פני תהום", כלומר הסדר הוא: שמים -> ארץ -> אור. ועל כך מקשה רש"י: אם כוונת הפסוק היא לתאר מה נברא קודם, היה צריך קודם לתאר את בריאת המים, שהרי המים נבראו לפני הארץ, והיה צריך לכתוב "בראשית ברא אלהים את המים, הארץ והשמים". --אראל סגלשיחה • כ"ד באלול ה'תשס"ט 18:48, 13 בספטמבר 2009 (IDT)
ומאיפה ברור לו שהמים נבראו לפני הארץ? בגלל שהארץ התגלתה רק ביום השלישי לבריאה? -- אוֹרי 20:40, 13 בספטמבר 2009 (IDT)
כי לא מסופר על בריאת המים, אבל מסופר שהם היו קיימים - "ורוח אלהים מרחפת על פני המים", מכאן אפשר ללמוד שהמים היו קיימים עוד לפני בריאת הארץ.
רש"י מנסה להוכיח, שהפסוקים הראשונים בתורה לא נועדו לתת תיאור מקיף וממצה של בריאת העולם. יש הרבה פרטים הקשורים לבריאת העולם שאינם מסופרים שם.--אראל סגלשיחה • כ"ה באלול ה'תשס"ט 15:41, 14 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה. נראה לי שבעצם אנחנו מבינים אותו דבר. -- אוֹרי 22:10, 14 בספטמבר 2009 (IDT)

למה הדף עולה כל כך לאט?[עריכה]

(העברה מדף אחר) משום מה הדפים של ביאורי רש"י עולים אצלי מאד לאט. יש לך מושג למה? --אראל סגלשיחה • כ"ד באלול ה'תשס"ט 18:41, 13 בספטמבר 2009 (IDT)

שאלה טובה. אני באמת לא יודע. הרי אין הבדל מהותי בין ביאור:בבלי ברכות דף ב למשל לדפי של ביאורי רש"י: בשניהם מופיעה תבנית:ב הרבה פעמים, ויש הערות שוליים. ההבדל היחיד הוא שבדפי ביאורי רש"י הפסוקים מצוטטים באופן אוטומטי, אבל אני לא חושב שזה צריך להיות כבר כל כך. -- אוֹרי 20:43, 13 בספטמבר 2009 (IDT)
יש דרך לבדוק אם זו הסיבה - להחליף את כל התבניות "{{צ-ברשי..." ב: "{{ס:צ-ברשי...", מה שיגרום להכללה ישירה של תוכן התבנית בדף, כמו שעשיתי עכשיו בפסוק א. --אראל סגלשיחה • כ"ו באלול ה'תשס"ט 21:45, 15 בספטמבר 2009 (IDT)