שיחה:ספר הזהר

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יישר כוח על התחלת הקלדת ספר הזוהר!

מכיוון שספר הזוהר ערוך כפירוש על התורה, שיניתי את שמות הדפים בהתאם לפורמט המקובל של הפירושים - "פרשן על ספר" (וכן "פרשן על ספר פרק", "פרשן על ספר פרק פסוק" - ראה למשל רבי יונה על משלי, רבי יונה על משלי יד, רבי יונה על משלי יד יט).

כך יהיה אפשר בעתיד לשלב את פירושי הזוהר במקראות גדולות. --Erel Import Bot 06:47, 6 בפברואר 2008 (IST)

בזזט. טעות.
ספר הזוהר איננו ערוך כפירוש על התורה, אלא כמדרש חז"ל. בדיוק כמו מדרש רבה, מדרש תנחומא, ילקוט שמעוני ודומיהם. מדרשים אלו אינם מפרשים את הפסוקים, כי אם משתמשים בהם לפתוח בדרשה, שהקשר הישיר בינה לבין הפסוק לעיתים קרובות לוט בערפל.
אין שום מקום וטעם לכלול מדרשים אלו במקראות גדולות.
אני משנה את שמות הדפים לחלוקה לפרשיות, כמקובל ברוב מהדורות ספר הזהר. בברכה, נחום 21:38, 9 בפברואר 2008 (IST)
 • יש להעיר אך זאת: אולי כדאי להסיר את שמו של המחבר, יש בזה הרבה ספקות שאין המקום כאן. אפשר לפתוח דיון או לשנות שהספר מיוחס לתנא רשב"י. ובוודאי שאא לכנותו "אלוקי"!! אא"כ זהו שער הספר של מהדורה ספציפית (ואז גם הרשב"י וגם האלוקי ישארו) וא"כ הרי שיש לציין זאת. יודא 02:44, 1 במאי 2009 (IDT)
נוסח השער בכל דפוסי הזהר הוא בלשון זה, והוא חלק מהטקסט המקורי.
עכשיו שמתי לב לדף שיחה זו, ואתייחס להערתו של נחום מלפני יותר משנה, אכן ספר הזהר כשאר המדרשים אינם קשורים לפרשה דוקא ואין לקשרם במסגרת מקראות גדולות על הפרשה (למעט ילקוט שמעוני שהוא כן ערוך - פחות או יותר, כמדרש על סדר הפסוקים - וראה בדף השיחה. כמו כן מדרש רבה על שיר השירים בנוי לפי הפסוקים ואכן קישרתי אותם למקראות גדולות). אני חלקתי את הזהר לדפים נפרדים כך שאפשר למצוא קטע מהזוהר גם לפי הדף וגם לפי הפרשה (כמו שעשיתי במדרש רבה).
--תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהז' אייר ה'תשס"ט 03:28, 1 במאי 2009 (IDT)

סיכום סטטוס הפרויקט להיום 2.4.13[עריכה]

אחרי שהקדשתי קצת זמן לתרום יותר לדפים האלו של הזהר ראיתי לנכון לסכם קצת איפה אנחנו עומדים. מה יש ומה אין. איזה חסרונות או בעיות עדיין קיימות. ואיזה מקומות יש לשיפור. לתועלת תורמים ועורכים שיבואו לעתיד. חלקתי את הדברים לשני סוגים: (א) משימות מוכנות להעשות (ב) והערות שונות שבסופו של דבר גם מסתכמות במשימות אולי לעתיד.
משימות מבוקשות

 1. יצרתי כרגע את כל הדפים ועמודים שקיימים בשלשה חלקי הזהר (אמנם עדיין ספרי הזהר חדש ותקוני זהר נשארים ריקים לעת עתה). כל עיקר תוכן הטקסט העליתי בדפים נפרדים של זוהר חלק י זוהר חלק יא...וכולי וכולי עד זוהר חלק ל. מדי פעם נתקלתי בדפים (אולי כ5% מסך כל הדפים) שהכילו קצת תוכן של מלים מנוקדים של הזהר ממשתמשים אחרים. העברתי דפים אלו לתוך פורמט של [זהר מנוקד X X X]. כך למשל זהר מנוקד חלק א רי ב כדוגמא. נראה לי כרעיון טוב למשימה לערוך תוך התבנית של {{דף של זהר}} על יד איפה שכתוב המלים "הוסף תרגום" -- איזה קישור לדף המקביל שלו המנוקד.
 2. נראה לי שאפשר ליצור תבנית חדשה של מראה מקום בזהר עכשיו {{ממ זהר}}. אמנם כאן אני מסתפק אם ניתן גם לכלול בו את האפשרות להפנות אל דפים ועמודים תוך "זהר חדש" ו"תיקוני זהר" למרות שעדיין לא נוצרו דפים לספרים אלו ברובם... בכל אופן, לפחות בשביל הפניות ומראה מקומות אל דפי הזהר, נצטרף תבנית בדומה ל{{ממ משנה}} או {{ממ}}, שיקח 3 פרמטרים (חלק של ספר הזהר [א,ב,ג] , מספר הדף, מספר העמוד). ואם מרכיבים את התבנית גם להפנות אל דפים של זהר חדש ותיקוני זהר אני מניח שנצטרך עוד פרמטר לבחירת איזה ספר מדובר (זהר, זהר חדש, תיקוני זהר). בוצע בוצע
 3. רציתי לשים את החמשה חומשי תורה בדף זה אל חמשה טורים ולא הצלחתי. מישהו יכול לעשות את זה? בוצע בוצע
 4. צריך לשנות את סטטוס הזוהר בעמוד הראשי ל75%. לא יודע איך לעשות את זה...בוצע בוצע

הערות

 1. מרכזתי את כל הטקסט האמתי אל 30 דפים שרירותיים וקראתי אותם זוהר חלק א...זוהר חלק יב..עד זוהר חלק ל. כל עריכה על הדפים יצטרך להיות שמה. בהסתכלות אחורה לא היה חכם לקרוא אותם בשם "חלקים" כדי שלא יסתבך עם החלוקה של 3 חלקי הזהור עצמם אבל אחרי מאות דפים ותבניות שהשתמשתי כבר בדפים אלו הדבר כבר היה מאוחר מדי לשנות...
 2. בחלק 3 חסר כמה וכמה דפים ותוכן (לדוגמא ראה זוהר חלק כט. העדפתי ליצור דבר שלם שהינו לוקח בחסר מאשר חלק של תוכן מושלמת. לכן נשאר עדיין הרבה חומר ותוכן להוסיף אל תוך ספר הזוהר הזה ולכן אמרתי למעלה שהזוהר כרגע 75% מושלמת.
 3. קיים הרבה השמטות של ספר הזהר. יצרתי להם דף זוהר השמטות אבל לא מלאתי את הדף בתוכן (רק הוספתי קצת באופן חלקי) מכיון שאני לא כרגע עוסק ומתעמק בלימוד זה. דרוש העלאת תוכן ואז גם שילוב קטעי השמטות אלו לתוך הטקסט הראשי של הזהר.
 4. קיים כמה סוגים של ספרים ותת-טקסט בספר הזהר-- "רעיא מהימנא" ו"סתרי תורה" "מדרש הנעלם" "תוספתא" וכולי. ליהוי ידוע שקיים כבר תבנית {{רע"מ}} בשביל פסקאות אלו. כדאי לעורך בעתיד להשתמש בתבנית זו כדי לעצב את פסקאות אלו בצורה שונה מהטקסט הרגיל, בדומה לתבנית {{רמ"א}} של דברי הרמ"א בשולחן ערוך.
 5. נראה לי היה טוב אם מישהו יכול לעצב טבלא יותר נקיה ומרוכזת של שלשה דפי הזהר הקיימים (זהר חלק א זהר חלק ב זהר חלק ג). משהו בדומה לטבלא של ש"ס...
 6. אני כרגע עובד על הכנסת פסקאות מסודרות ופאראגראפות בדפי התוכן של הזוהר. אולם, הכל נעשה מתוך סקירה שטחית יחסית בחומר עצמו ומתוך אופן הפיסוק במהדורות אחרות. ריווח הפסקאות אינו מושלם ויתכן שיש הרבה מה לשפר באופן סדר הפאראגראפות מבחינת תוכנם והקשרם הלוגי.

--Dmokhtar (שיחה) 23:28, 2 באפריל 2013 (IDT)

לגבי 3, מה דעתך? Inkbug (שיחה) 11:34, 3 באפריל 2013 (IDT)
הרבה יותר טוב. תודה.--Dmokhtar (שיחה) 12:31, 3 באפריל 2013 (IDT)