שיחה:ירושלמי ברכות

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

החלוקה לדפים[עריכה]

לפי איזו מהדורה נעשתה החלוקה כאן לדפים? כי היא ממש לא תואמת את זו שאתם מפנים אליה באתר היברובוקס! חסרים כאן עמודים שלמים! מי שחילק את זה לדפים, אנא שיתקן!

אין לי ירושלמי נגיש כדי לבדוק. שמתי לב אבל שגם אחרי התיקונים של LIAD (חזק וברוך! אגב על התיקון) חסר מא' עמוד ב, מו עמוד א, מז עמוד א. ככה זה נכון?--Dmokhtar (שיחה) 17:49, 28 באוקטובר 2012 (IST)

תוקן.--Dmokhtar (שיחה) 18:31, 28 באוקטובר 2012 (IST)

שלום דניאל. אני ממילא מעלה מסכתות מהירושלמי לפי מהדורה מתוקנת שלא מתעסקת בחלוקת הדפים, ונצטרך למצוא דרך חדשה לציין חלוקה זו. רק שלא היה לי מספיק זמן לזה בזמן האחרון. אם אתה מעוניין לתרום בתחום הזה אנא צור קשר במייל.
לא בדקתי, אבל זכור לי שהחלוקה לדפים המוצגת כעת אמורה להיות לפי המהדורה שעושים על פיה "דף יומי" בירושלמי, דהיינו מהדורת וילנא. Dovi (שיחה) 19:02, 28 באוקטובר 2012 (IST)

היי דובי. סליחה רק עכשיו ראיתי את זה -- דהיינו ב5 לפנות בוקר כאשר סידרתי את כל הדפים של תלמוד ירושלמי! :-) ראיתי בערובין ופסחים שינויים בסגנון, לא ידעתי שאתה באמצע עבודה איתם. כמובן שאתה יכול לשחזר אותם אם אכן אתה צריך, אבל תנסה לראות אם תוכל לשלב את המהדורה המתוקנת שלך עם הטבלא הקיימת כי לדעתי היא גם מתאימה לצרכים שלך מכיון שהיא בעיקרון מבוססת על ההלכות והפרקים והחלוקה לדפים רק משנית. ככל שאת נצמד לאותם הלכות של הירושלמי לא נראה לי שאמור להיות התנגשות.--Dmokhtar (שיחה) 04:46, 29 באוקטובר 2012 (IST)

אני עיינתי יותר בקובץ הPDF של האתר ההוא. עכשיו הבנתי שהוא כן עושה חלוקת הלכות שונה מהדפוס (כך למשל פרק א, בדפוס הרגיל מורכב מד' הלכות ואצלו מורכב מז'). אולם, חוץ מזה, לדעתי יש בעיה בכך שמהדורה זו כל כך שונה מהרגיל שלדעתי כדאי לבנות לה קטגוריה בנפרד (בדומה למה שעשינו אצל הספרא כאשר יש ספרא (מלבי"ם) וספרא (גר"א) ). על אף שחלוקת ההלכות אכן שונה, אינני רואה הבדל משמעותי אם נעלה את המהדורה המתוקנת הזו תוך החלוקה הישנה (דהיינו פרק א תהיה בת ד' הלכות באופן אונברסלי, כמו שהחלוקה של המהדורות הישנות). רק נצטרך ל-REARRANGE קצת מסדר הפסקאות של הקובץ וורד/PDF. היתרון לכך הוא שבעתיד נוכל לבנות סרגל ניווט שמאפשר קפיצה מגירסא לגירסא וממהדורה למהדורה על ידי שינוי הפרמטר היחיד של ירושלמי (XXX) שקלים א א. בנוסף, שילוב שתי המהדורות ביחד באותו דף נראה לי מסורבל מדי...

בסיכום: לעניות דעתי, להעלות את המהדורות החדשה תחת תת-שם של הירושלמי -- ירושלמי (בוך) שקלים א א וירושלמי רגיל גם בתת-שם בסוגריים ירושלמי (דפוס) שקלים א א. -- אני מוכן לטפל לשינוי והעברה של כל הדפים הקיימים.... זכור לי פעם שלמדתי ירושלמי ביכורים וההבדל העצום בין נוסח הדפוס מול הגירסא של ההגהות של הגר"א היו כה שונות שלדעתי כדאי לעתיד לבנות תת-קטגוריה שלישית!! לפחות של ירושלמי (גר"א) שקלים א א. לשיקולכם--Dmokhtar (שיחה) 06:58, 29 באוקטובר 2012 (IST)

שלום דניאל, וממש תודה על כל ההשקעה בירושלמי! לדעתי למרות שיש ספרים שונים החסרים עדיין היום בוויקיטקסט, התלמוד הירושלמי הוא הדבר החי חסר לנו כעת.
מסכת שקלים מהווה בעייה מיוחדת, כי בה (כפי שציין לי הרב בוך) יש שתי מסורות שונות הן לגבי הנוסח והן לגבי חלוקת ההלכות. ולכן כדאי לעשות את המסכת הזו בזהירות רבה כדי למצוא את הדרך הטובה ביותר להציג את הדברים. התחלתי בעבודה זו אבל עוד לא הייתה לי הזדמנות לסיים...
לגבי מסכתות אחרות יש הרבה פחות בעיות. הכי חשוב להעלות נוסח בדוק ומפוסק וקריא לפי חלוקת ההלכות. אח"כ ניתן למצוא דרך צנועה לציין את החלוקה לדפים בשביל לומדי הדף היומי בירושלמי. Dovi (שיחה) 15:21, 29 באוקטובר 2012 (IST)