לדלג לתוכן

נאום הדיקטטור הגדול (צ'ארלי צ'פלין)

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
אני מצטער, אך אינני רוצה להיות קיסר. זה לא ענייני. אינני רוצה לשלוט או לכבוש אף אחד. הייתי רוצה לעזור לכולם אם זה אפשרי - יהודי, גוי, שחור, לבן. כולנו רוצים לעזור אחד לשני; זהו טבעם של בני האדם. אנו רוצים לשמוח מאושרו של הזולת - לא מאומללותו. איננו רוצים לשנוא ולבוז לזולת. בעולם הזה יש מקום לכולם, והאדמה הטובה עשירה ויכולה לספק את צרכיהם של כולם. חיינו יכולים להיות חופשיים ויפים, אך איבדנו את דרכינו. תאוות הבצע הרעילה את נפשותיהם של בני האדם, זרעה בעולם שנאה, הצעידה אותנו בצעדי ברווז לאומללות ולשפיכות דמים. התפתחנו במהירות, אך כלאנו את עצמנו. מכונות הנותנות שפע השאירו אותנו במחסור. הידע שלנו הותיר אותנו ציניים, תבונתינו קשה ולא נדיבה.

אנו חושבים יותר מדי ומרגישים פחות מדי.

יותר ממיכון דרושה לנו אנושיות. יותר מתבונה דרושות לנו אדיבות וסובלנות. בלי תכונות אלו החיים יהיו אלימים והכל יאבד. המטוס והרדיו קרבו אותנו - עצם טבען של המצאות אלו זועק למען טובת האדם, זועק לאחווה כלל עולמית ולאחדות כולנו. אפילו כעת כשקולי מגיע למיליונים ברחבי העולם , מיליוני גברים, נשים, ילדים, וזקנים נואשים, קורבנות שיטה הגורמת לאנשים לענות ולכלוא חפים מפשע.

לשומעיי אני אומר - אל ייאוש, האומללות הפוקדת אותנו היא בת חלוף. זו מרירותם של בני אדם החוששים מדרכה של הקדמה האנושית. שנאת בני האדם תחלוף, רודנים ימותו, והכוח שנלקח מן העם ישוב אל העם, וכך כל עוד אנשים הם בני תמותה, החירות לעולם לא תגווע.

חיילים, אל תתמסרו לבריונים, אנשים הבזים לכם ומשעבדים אתכם, השולטים בחייכם, האומרים לכם מה לעשות, מה לחשוב ומה להרגיש, המאמנים ומרעיבים אתכם, המתייחסים אליכם כאל בקר ומשתמשים בכם כבשר תותחים. אל תכנעו לאנשים לא טבעיים אלו, אנשי מכונה עם מוחות מכונה ולבבות מכונה. אתם אינכם מכונות, אינכם בקר, אתם אנשים. אהבת האנושות מפעמת בליבכם, אינכם שונאים. רק הבלתי אהובים שונאים, הבלתי אהובים והבלתי טבעיים.

חיילים, אל תלחמו למען העבדות, הילחמו למען החירות. בפרק 17 בבשורה על-פי לוקאס נכתב: "ממלכת האל מצויה בקרבכם", לא באדם אחד ולא בקבוצת בני אדם אלא באנושות כולה, בכם, בכם העם יש את הכוח, הכוח ליצור מכונות, הכוח ליצור אושר. בכם העם יש את הכוח להפוך את החיים הללו לחופשיים ויפים, להפוך את החיים להרפתקה מופלאה. לכן בשם הדמוקרטיה הבה נשתמש בכוח הזה, הבה נתאחד ללחום למען עולם חדש, עולם הגון, שייתן לאדם את הסיכוי לעבוד, שייתן עתיד לצעירים וביטחון לעת זקנה.

בהבטיחם את הדברים הללו בריונים עלו לשלטון. אבל הם משקרים, הם אינם ממלאים את ההבטחה הזאת, הם לעולם לא ימלאו אותה. רודנים משחררים את עצמם אך הם משעבדים את העם. כעת הבה נילחם להגשים את ההבטחה, נילחם לשחרר את העולם, לסלק את המחסומים הלאומיים, את תאוות הבצע, את השנאה ואת חוסר הסובלנות. הבה נילחם למען עולם של הגיון, עולם בו מדע וקדמה יובילו לאושרם של כל בני האדם.

חיילים, בשם הדמוקרטיה הבה נתאחד!!!

הדיקטטור הגדול

קישור לסירטון

[עריכה]

סצנת הנאום מתוך הסרט הדיקטור הגדול בכיכובו של צ'רלי צ'פלין (1940)