הביאור/דברים/פרק א/א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הביאור/דברים · פרק א · א· >>
  • אלה הדברים - יתכן שהוא שב על הספרים הקודמים, כי כל אמרות ה' נעוצות ומודבקות אש ותוך וסוף. ושעור הכתובים א ב ג ד ה כך הוא: אלה המצוות והחוקים (אשר באו בספרים הקודמים) הם הדברים אשר דיבר משה אל כל ישראל וגומר : באחד עשר יום. (אשר הלכו) מחורב (ללכת) דרך הר שעיר (אל ארץ ישראל ולא באו כי אם (עד קדש ברנע) (ושם קרה מה שקרה ונגזרה עליהם שלא להכנס לארץ ישראל מיד מקדש ברנע דרך הר שעיר, כי אם לסוב את ההר ימים רבים עד תם כל הדור ההוא) : (ויהי בארבעים שנה). בעשתי עשר חודש באחד לחודש דיבר משה אל כל בני ישראל (פעם שנית) כל אשר ציווה ה' אותו עליהם (והיה זה) אחרי הכותו את סיחון מלך האמורי אשר ישב בחשבון ואת עוג מלך הבשן אשר יושב בעשתרות באדרעי : (בעבר הירדן בארץ). מואב עברו את נחל זרד (כאשר קרבו לגבול ארץ ישראל, וראה משה שכבר בא יומו להיאסף אל עמיו ולעזוב את ישראל ביד יהושע, עתה) הואיל משה באר את התורה הזאת (הסכים וגמר בדעתו ללמד ולשנן את תורתו, ולהוסיף ביאור במקום הצורך, טרם מותו).
  • בעבר הירדן - לפי פשוטו כל הנזכרים בפסוק זה מקומות הן וכן הוא דעת בי יוסי בן דורמקסי בספרי, והוא נותן סימן בתוך סימן כפי שזכרנו, לפרש היכן נאמרה ההגדה הזאת? בעבר הירדן ולפי שיש לירדן שני עברים, אמר שהוא בעבר הירדן לצד מדבר שהלכו שם ישראל, טרם עברם את הירדן.
  • בערבה - כלומר באיזה מקום במדבר? באותו מדבר שבערבות מואב.
  • בין פארן ובין תופל ולבן וחצרות ודי זהב - כל אלו מקומות לא נזכרו בפרשת אלה מסעי, או נזכרו בשמות אחרים כי הנה שניר יש לו ג' שמות ורבים כן.