ביאור:תהלים ז - מעומד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

שִׁגָּיוֹן לְדָוִד אֲשֶׁר שָׁר לַיהוָה - עַל דִּבְרֵי כוּשׁ בֶּן יְמִינִי.
יְהוָה אֱלֹהַי - בְּךָ חָסִיתִי! הוֹשִׁיעֵנִי מִכָּל רֹדְפַי, וְהַצִּילֵנִי!
פֶּן יִטְרֹף, כְּאַרְיֵה, נַפְשִׁי! פֹּרֵק האויב יפרק אותי (ינצח אותי) ואולי מלשון כיפוף כמו מיפרקים - וְאֵין מַצִּיל!
יְהוָה אֱלֹהַי! אִם עָשִׂיתִי זֹאת משהו (רע)? אִם יֶשׁ עָוֶל משהו שלא הרווחתי ביושר בְּכַפָּי שאני מחזיק?
אִם גָּמַלְתִּי החזרתי בתמורה, מלשון השבת גמול שׁוֹלְמִי מי ששילם לי עבור שרות - רָע? וָאֲחַלְּצָה הם השארתי - מלשון חליצה - פעולת הפשטת הבגדים ובעיקר הנעליים והכפפות צוֹרְרִי מי שמלא לי את הצרור - ושילם לי רֵיקָם בלי תשלום? ויש המפרשים: אם עשיתי את הרעות בפסוקים הקודמים, אני מוכן לחלץ את אויבי (צוררי) בלי להתנקם בו. ולפי פירוש זה סוף פסוק זה אינו שאלה.?
יִרַדֹּף אוֹיֵב נַפְשִׁי - וְיַשֵּׂג וְיִרְמֹס לָאָרֶץ חַיָּי? וּכְבוֹדִי לֶעָפָר יַשְׁכֵּן?!
סֶלָה סימן להפסקת השירה


קוּמָה יְהוָה בְּאַפֶּךָ בכעס שלך מלשון חרון אף היובש שחשים בנחיריים בעת כעס! הִנָּשֵׂא בְּעַבְרוֹת צוֹרְרָי בכעס של אויבי וְעוּרָה אֵלַי ותעורר עלי, כלומר: תפעיל עלי - מִשְׁפָּט צִוִּיתָ את חוקי הצדק שלך - שהרי לא עשיתי כל רע.
וַעֲדַת למרות שקבוצה של לְאֻמִּים האלים של העמים סביב תְּסוֹבְבֶךָּ - וְעָלֶיהָ תתרומם עליה על קבוצה זו, ולא תשקע לַמָּרוֹם שׁוּבָה.
יְהוָה יָדִין עַמִּים! שָׁפְטֵנִי יְהוָה - כְּצִדְקִי וּכְתֻמִּי עָלָי!
יִגְמָר נָא רַע רְשָׁעִים - וּתְכוֹנֵן צַדִּיק, וּבֹחֵן לִבּוֹת וּכְלָיוֹת אֱלֹהִים! - צַדִּיק!
מָגִנִּי ההגנה שלי נסמכת עַל אֱלֹהִים - מוֹשִׁיעַ יִשְׁרֵי לֵב.
אֱלֹהִים שׁוֹפֵט צַדִּיק, וְאֵל - זֹעֵם פועל בכעס (נגד רישעה ורשעים) - תכונה שמביאה איתה פעולה נמרצת וללא לאות בְּכָל יוֹם.
אִם לֹא אין יום שאינו יָשׁוּב חַרְבּוֹ - יִלְטוֹשׁ מחדד את החרב ומכין אותה להענשת הרשעים! קַשְׁתּוֹ דָרַךְ - וַיְכוֹנְנֶהָ!
וְלוֹ עבור הרשע - הֵכִין כְּלֵי מָוֶת, חִצָּיו - לְדֹלְקִים לרודפים, ואולי כאן הכוונה לבורחים - שיפגע בהם מרחוק יִפְעָל.
הִנֵּה יְחַבֶּל אָוֶן יחשוב על תחבולות ומזימות פשע ורשע, וְהָרָה חשב הרבה זמן, כמו הריון - (על מזימות של...) עָמָל נרגנות ורצון לפגוע באחרים (עמל מופיע בתנ"ך עם יגון, אוון וכעס וְיָלַד שָׁקֶר!
בּוֹר כָּרָה וַיַּחְפְּרֵהוּ, וַיִּפֹּל אך בסוף הוא יפול בְּשַׁחַת בשוחה יִפְעָל שהוא פעל. כלומר: שהוא עצמו כרה
יָשׁוּב עֲמָלוֹ המזימות שחשב עליהם בְרֹאשׁוֹ ויפגעו בו, באותו הראש החושב אותן, וְעַל קָדְקֳדוֹ - חֲמָסוֹ חמס הוא תקיפת פתע תוך מכות ואלימות יֵרֵד כמו המכות שתכנן, הניתכות על קדקד אויביו.
אוֹדֶה יְהוָה כְּצִדְקוֹ ! וַאֲזַמְּרָה שֵׁם יְהוָה - עֶלְיוֹן !!