לדלג לתוכן

ביאור:שמות כ יט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

שמות כ יט: "לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי. אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב, לֹא תַעֲשׂוּ לָכֶם."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:שמות כ יט.


לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב לֹא תַעֲשׂוּ לָכֶם[עריכה]


תגובה ל: ביאור:שמות כ שנכתבה ב16:25:17  16.06.2005

שמות כ כ: "לא תעשון אתי אלהי כסף ואלהי זהב לא תעשו לכם". איך צריך לפסק את הפסוק? כמו במקומות נוספים בתנ"ך, גם בפסוק זה יש הבדל בין הפיסוק של טעמי המקרא, לבין הפיסוק המסתבר מן התקבולת:

  1. על פי טעמי המקרא, יש לפסק את הפסוק כך: "לא תעשון אתי; אלהי כסף ואלהי זהב לא תעשו לכם"; כי המילה "אתי" מוטעמת באתנחתא (שהיא כמו נקודה-פסיק בלשון ימינו). ושיעור הכתוב הוא "לא תעשון אתי, ולא תעשו לכם אלהי כסף ואלהי זהב" .
  2. אך על-פי התקבולת, יש לפסק את הפסוק כך: "לא תעשון איתי אלהי כסף; ואלהי זהב לא תעשו לכם"; כי באופן זה הפסוק מתחלק לשתי צלעות עם מילים מקבילות בסדר הפוך (תקבולת כיאסטית: "אלהי כסף" מקביל ל"אלהי זהב"; "לא תעשון איתי" מקביל ל"לא תעשו לכם"). ושיעור הכתוב הוא "לא תעשון אתי אלהי כסף, ולא תעשו לכם אלהי זהב" .

הפיסוק משפיע על המשמעות:

1. על-פי טעמי המקרא, המשפט "לא תעשון אתי" הוא מצווה בפני עצמה:

  • "לא תעשון אתי" = לא תנסו לעשות את דמותם של המלאכים שנמצאים איתי במרום ( רש"י ) , או את הדמות שלי = "אותי" ( שד"ל ) , ומכאן שאסור לעשות צורות של שמש וירח או צורת אדם אפילו לנוי ( ספר החינוך , רמב"ם ע"ז ג יח-יט ) .
  • "אלהי כסף ואלהי זהב לא תעשו לכם" = לא תעשו כל חפץ מכסף ומזהב שנועד להיות אל, גם אם אינו בדמות מלאך ( בתלמוד הירושלמי - ביכורים פרק ג, דף יא עמוד ב - פירש רבי אימי, שהפסוק מתייחס ל"אלהים" במשמעות "שופטים" - שאסור לכבד שופטים שקיבלו את תפקידם בזכות כספם וזהבם. ורש"י פירש, שהפסוק מתייחס בעיקר לכרובים שנמצאו במשכן - שאסור לעשותם מכסף, אסור לעשותם מזהב במספר גדול יותר מהדרוש, ואסור לעשותם מחוץ למשכן כלל) .

2. על-פי התקבולת, שני חלקי הפסוק הם מצווה אחת - " "לא תעשון לכם איתי אלהי כסף ואלהי זהב" "   (ראב"ע) , או " "אל תשתפו עמי אלהי כסף ואלהי זהב כי אין לכם צורך אתי אל עזר אחר... לא תעשון אלהי כסף ואלהי זהב להיות לכם לאלהים אתי" " ( רמב"ן ) , ועיקר כוונת המצווה היא לאסור על שיתופם של גורמים נוספים בעבודת ה' - אסור לקבל, בנוסף למרותו של ה', גם את מרותם של אלהי כסף וזהב. ואלה הם הפסלים העשויים מכסף וזהב, או הכסף והזהב עצמם - שאנשים רבים מתייחסים אליהם כאלים נוספים שיש לעבוד בנוסף לעבודת ה'.

לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי[עריכה]

לפי הניקוד (שאינו מחייב) נאמר: "אִתִּי" - עמדי, ביחד איתי, במשמעות: 'לא תעשו אלוהים אחרים ביחד איתי'.

אולם ייתכן שהיה צריך להיות כתוב "לֹא תַעֲשׂוּן [אותי]". אלוהים אוסר לעשות אותו לפסל של זהב וכסף, ובנוסף "אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב [אחרים], לֹא תַעֲשׂוּ לָכֶם".


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-07-04.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:לא תעשון אתי אלהי כסף ואלהי זהב לא תעשו לכם