לדלג לתוכן

ביאור:שיר השירים ה ח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

השבעתי אתכם, בנות ירושלים! אם תמצאו את דודי - מה תגידו לו? שחולת אהבה אני[עריכה]

החתן בא לבקר את הכלה, אך היא התעצלה לפתוח לו את הדלת, והוא הלך. היא יצאה לקרוא לו, אך השומרים הסובבים בעיר היכו אותה ופצעוה. כך, כשהיא שוכבת על הקרקע מוכה ופצועה, מוצאות אותה בנות ירושלים, והיא אומרת להן:

(שיר השירים ה ח): "הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם, בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָם! אִם תִּמְצְאוּ אֶת דּוֹדִי - מַה תַּגִּידוּ לוֹֹ? שֶׁחוֹלַת אַהֲבָה אָנִי!"

"אני לא יכולה לקום, אבל חשוב לי שאהובי יידע שאני אוהבת אותו! למרות שהתעצלתי לפתוח לו, אני אוהבת אותו!".

מציאה = תוצאה לא בטוחה של חיפוש ; "אני מבקשת מכם שתחפשו את אהובי, ואם תמצאו אותו, תגידו לו איך ראיתן אותי - חולת אהבה, מוכה פצועה מרוב אהבה!".

בנמשל, הפסוק מתאר את מצבה של האומה הישראלית לאחר שהתעצלה והחמיצה את קריאתו של ה' (ראו קול דודי דופק ). היא מחפשת את ה', אך הגויים מכים ופוצעים אותה, ובניה נהרגים על קידוש ה'. היא מתקשה ליצור קשר ישיר עם ה', ולכן מחפשת דרכים עקיפות להעביר לה' את המסר.

מי הן בנות ירושלים בנמשל?[עריכה]

1. יש מפרשים שהכוונה לגויים: " "השבעתי אתכם - האומות, אנשי נבוכדנצר, שראיתם בחנניה מישאל ועזריה מוסרים עצמם לכבשן האש, ואת דנייאל לגוב אריות על עסקי התפלה, ואת דורו של מרדכי בימי המן; אם תמצאו את דודי - לעתיד לבא, ליום הדין, שיבוקש מכם להעיד עלי, כענין שנאמר (ישעיהו מג) "יתנו עידיהן ויצדקו". מה תגידו לו - שתעידו עלי שבשביל אהבתו חליתי ביסורים קשים ביניכם, יבא נבוכדנאצר ויעיד, יבא אליפז וצופר וכל נביאי האומות ויעידו עלי שקיימתי את התורה" " ( רש"י ) . יש גויים רשעים, שמכים את היהודים והורגים בהם (הם השומרים שנזכרו בפסוק הקודם), ויש גויים פשוטים, שרק מסתכלים. בפסוק זה פונה האומה הישראלית אל אותם אנשים פשוטים, ואומרת להם "אתם רואים כמה אנחנו סובלים לכבוד ריבונו של עולם? אם יש בליבכם איזשהו קשר לבורא עולם, תעבירו לו את המסר הזה - תגידו לו כמה אנחנו סובלים לכבודו, ותתפללו בעדנו".

2. אך יש מפרשים שהכוונה למלאכים: האומה הישראלית לא מצליחה לפגוש את ה' באופן ישיר, אז היא פונה למלאכים, הקרובים יותר אל ה', ומבקשת מהם עזרה. אמנם, לפי פוסקים רבים (ההולכים לשיטת הרמב"ם) יש איסור לפנות למלאכים, אולם בגלות, כשהיינו רחוקים מה', התפתחו כמה תפילות הפונות למלאכים, חלק מהם אף נכנסו למחזור של הימים הנוראים, כגון "מלאכי רחמים - הכניסו תפילותינו לפני בעל הרחמים", "מידת הרחמים עלינו התגלגלי", ועוד. בימינו, לאחר שחזרנו לארץ ישראל, לענ"ד יש לחזור לשיטת הרמב"ם ולפנות ישירות אל ה'.

האם הכלה יודעת איפה החתן?[עריכה]

בפרק הבא נראה שהכלה יודעת איפה החתן - בנות ירושלים שואלות אותה " אנה הלך דודך? ", והיא אומרת להן " דודי ירד לגנו... לרעות בגנים" (ראו גם כשהוא לא איתי, הוא חושב עליי ). איך זה מסתדר עם הפסוק שלנו?

1. ייתכן שהכלה יודעת רק באופן כללי איפה נמצא החתן - הוא ירד לגנו, אבל היא לא יודעת איפה הגן (הרב יובל שרלו, "אחריך נרוצה", מבוא לפירוש הפשט - השיר השלישי) , או שהגן גדול (החתן הוא הרי מלך), או שיש לו כמה גנים והיא לא יודעת באיזה מהם הוא נמצא.

2. ייתכן שהכלה יודעת איפה החתן, אבל היא מתביישת ללכת אליו, אחרי שהתעצלה לפתוח לו את הדלת, ולכן היא מבקשת מבנות ירושלים שיתווכו ביניהם (הרב שרלו, שם) .

3. השיר מתחיל במילים " אני ישנה וליבי ער ". הכלה קמה ממיטתה חצי ישנה, ולא זכרה איפה בדיוק נמצא החתן. אך כשבנות ירושלים שאלו אותה, היא נזכרה.

4. וכפי שפירשנו למעלה, הכלה יודעת איפה החתן, אבל היא מוכה ופצועה ואינה יכולה ללכת אליו (אראל) .

ובנמשל:[עריכה]

1. כשהאומה הישראלית חטאה ויצאה לגלות, נשתכחו ממנה חלק גדול מדרכי עבודת ה'. היא יודעת באופן כללי איך לעבוד את ה', אבל שכחה את הפרטים. בצר לה, היא נאלצת ללמוד מהגויים (לדוגמה: כשבני ישראל היו בארץ, עבודת ה' כללה גם נגינה - כנגינת הלויים בבית המקדש. בגלות, רוב הניגונים נשכחו. כשהאדמו"רים החסידיים באירופה רצו לחדש עבודה זו, הם נאלצו ללמוד ניגונים מהרועים הגויים שחיו בסביבתם).

2. האומה הישראלית מלאה בושה וכלימה על כל עוונותיה, וקשה לה לגשת אל ה' באופן ישיר. הבושה הזאת קיימת עד היום: ישנם יהודים רבים המתביישים להתיישב בארץ ישראל, מתביישים להגיד שזו הארץ שלנו, מתביישים לדרוש את הר הבית, מתביישים לתבוע את בניין בית המקדש; כל הזמן בודקים מה הגויים אומרים, מחפשים אישור מהגויים. כך נאמר גם בשיר המתאר את שיבת ציון, (תהלים קכו ב): "אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל ה' לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה - הִגְדִּיל ה' לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ, הָיִינוּ שְׂמֵחִים"( פירוט )

3. כל אדם לומד את כל התורה לפני שהוא נולד, אך כשהוא נולד - הוא שוכח הכל, ובמהלך חייו הוא צריך להתאמץ על-מנת להיזכר שוב בכל התורה שלמד. ולפעמים אדם חושב שהוא לא יודע, אבל למעשה, אם ישאלו אותו שאלות מנחות, הוא ייזכר ויגלה את הידע שהיה בו כל הזמן. כך גם האומה הישראלית: בעקבות התלאות והצרות, אנחנו שוכחים את דרכי עבודת ה' ופונים אל המלאכים שיעזרו לנו, אך המלאכים לא באמת יכולים לעזור, המעלה של האדם גבוהה ממעלת המלאכים, בסופו של דבר המלאכים עצמם שואלים אותנו "אנה הלך דודך?" ואנחנו מגלים שהתשובה היתה אצלנו תמיד (ע"פ גליה) .

4. וכפי שפירשנו למעלה, האומה הישראלית בגלות מוכה ופצועה, חלק מהגויים מיסרים אותה ומנסים למנוע ממנה בכוח לעבוד את ה', והיא פונה אל הגויים האחרים - שרק עומדים בצד ומסתכלים - ומנסה לעורר אותם לתשובה.

פסוקים דומים וקשורים[עריכה]

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • מדרש רבה - מגילת שיר השירים : שומרי חומותיה של תורה: [ השבעתי אתכם בנות ירושלם ]. [ח] השבעתי אתכם בנות ירושלם מה תגידו לו, שחולת אהבה אני מה חולה זו מצפה לרפואה, כך הדור שבמצרים מצפה לגאולה: ... ( cache )
 • ארץ ישראל - קדושה וכיבוש / יהודה רוזנברג : השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה, אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ: 2. ... השבעתי אתכם בנות ירושלם , אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני: ... ( cache )
 • "השבעתי אתכם (ל)בנות ירושלים" - מורשת : 27 מאי 2011 ..."השבעתי אתכם בנות ירושלם אם תמצאו את דודי. מה תגידו לו שחולת אהבה אני" (שיר השירים ה,ח). התגרות באומות העולם. "כמה שעות לפני יציאתו לוושינגטון של ... ( cache )
 • Yosef Zohar Support - פרשת השבוע : " השבעתי אתכם בנות ירושלם אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני"?(שיר השירים). אמר רבי פנחס אמר רבי יהודה "השבעתי אתכם בנות ירושלים" - הנשמה אומרת לאותם ... ( cache )
 • שיר השירים : השבעתי אתכם בנות ירושלים בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ (ג,ה). השבעתי אתכם בנות ירושלם מה תעירו ומה תעררו את האהבה עד שתחפץ (ח,ד). ... ( cache )
 • מדוע ביקש אמנון דווקא לביבות? - על הזיקה בין סיפור אמנון ותמר לשיר השירים : ... כי-חולת אהבה אני" (שיר השירים ב' 5) מעידה הרעיה על עצמה; ובחפשה את דודה, משביעה היא את בנות ירושלים: " השבעתי אתכם בנות ירושלם : אם-תמצאו את-דודי מה-תגידו לו שחולת ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- שיר השירים פרק ב : ... ודגלו עלי אהבה: (ה) סמכוני באשישות רפדוני בתפוחים כי חולת אהבה אני: (ו) שמאלו תחת לראשי וימינו תחבקני: (ז) השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם ... ( cache )
 • דף קשר מספר 829 - מכתבים למערכת / יונתן צווכר : כמשה העומד על פסגת הר נבו ומביט אל הארץ המובטחת שאליה לא יבוא, אנחנו צריכים להביט מן הערים הנושבות אל הערים החרבות, המעוטרות בדגלי אויב. " השבעתי אתכם בנות ירושלם ... ( cache )
 • תוספות : דכתיב השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה. הא למדת שבשבע קולות נתנה התורה ובכלם נגלה עליהם אדון העולם וראום והיינו דכתיב וכל העם רואים את הקולות כתוב ... ( cache )
 • The Song of all Songs : השבעתי אתכם בנות ירושלם . בצבאות או באילות השדה. אם תעירו ואם תעוררו את האהבה. עד שתחפץ: ס. קול דודי הנה זה בא. מדלג על ההרים מקפץ על הגבעות: דומה דודי לצבי או לעפר ... ( cache )
 • ציד : הצבי הישראלי (Gazella gazella) הוא סמל ליופי ולאצילות: "דומה דודי לצבי או לעפר האילים" (שיר השירים ב' 9) " השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה" (שיר השירים ב' ... ( cache )
 • יפה שלי, שיר האהבה הראשון. שלך ובשבילך. - שתיקת האנשים - תפוז בלוגים : 6 אוגוסט 2006 ... השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות, או באילות השדה;. אם-תעירו ואם-תעוררו את-האהבה עד שתחפץ. קומי לך רעיתי יפתי ולכי-לך: כי-הנה הסתו (הסתיו) עבר; ... ( cache )
 • קבלת שבת : 28 מאי 2011 ... ג€� השבעתי אתכם בנות ירושלם אם תמצאו את דודי. ג€�)שיר השירים ה, ח(שחולת אהבה אנימה תגידו לו. התגרות באומות העולם. ג€�כמה שעות לפני יציאתו לוושינגטון של ... ( cache )
 • אפלטון והתנ"ך: ארוס : שיר השירים ח ד: " השבעתי אתכם בנות ירושלם מה תעירו ומה תעררו את האהבה עד שתחפץ" שיר השירים ח ו: "שימני כחותם על לבך כחותם על זרועך כי עזה כמות אהבה קשה כשאול קנאה ... ( cache )
 • GoGay - לתקן עולם במלכות שדי : 8 יוני 2008 ... השבעתי אתכם בנות ירושלם . בעיניי, הבסיס לחג השבועות, ללימוד (שנשים, על פי המסורת פטורות ממנו) היא חכמה נשית. האהבה, שבנות ירושלים אמורות להעיר ולעורר ... ( cache )
 • שיר השירים - שיר האהבה של כל הזמנים : 31 מרץ 2010 ... השבעתי אתכם, בנות ירושלם : אם-תמצאו, את-דודי--מה-תגידו לו, שחולת אהבה אני". מתוך המצוקה והמשבר החלה הרעיה להתגעגע לזמני תפארתה, עת אספה המלך מן ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- שיר השירים פרק ח : ... תחת ראשי וימינו תחבקני: (ד) השבעתי אתכם בנות ירושלם מה תעירו ומה תעררו את האהבה עד שתחפץ: (ה) מי זאת עלה מן המדבר מתרפקת על דודה תחת התפוח עוררתיך שמה חבלתך ... ( cache )
 • הגשה והתקנה של מאמרים לכתב העת "זהויות" הנחיות למחברים א. נהלים ֲ· עו... : פסיחה במובאה תצוין בעזרת שלוש נקודות בתוך סוגריים מרובעים, עם רווח לפניהם ואחריהם: " השבעתי אתכם בנות ירושלם [...] אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ". ... ( cache )
 • הרב ישראל רוזן | תורה : נכתב על ידי: הרב ישראל רוזן ראש מכון צומת "השבעתי אתכם (ל)בנות ירושלים" " השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ" (שיר ... ( cache )
 • התקנה של ספרים ומאמרים בעברית במדעי הרוח הנחיות למחברים א. נהלים ֲ· עו... : פסיחה במובאה תצוין בעזרת שלוש נקודות בתוך סוגריים מרובעים, עם רווח לפניהם ואחריהם: " השבעתי אתכם בנות ירושלם [...] אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ". ... ( cache )
 • Pieֵ›ֵ„ 2:7 - Stary Testament (Tanach) - Biblia internetowa : Tekst oryginalny: השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ. Biblia Hebraica Stuttgartensia: הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם ... ( cache )
 • ספר הזוהר על חמשה חומשי תורה שמות זוהר חלק ב דף ב/א פרשת שמות: ואלה... : ... ולא תתער לאהבה, כמה דאת אמר (שיר ב ז) השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות, בצבאות דא מלכא (נ"א משיחא) דאקרי צבאות, או באילות השדה, שאר חילין ומשריין דלתתא, אם תעירו ...
 • ספר הזוהר : ... ולא תתער לאהבה, כמה דאת אמר (שיר ב ז) השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות, בצבאות דא מלכא (נ"א משיחא) דאקרי צבאות, או באילות השדה, שאר חילין ומשריין דלתתא, אם תעירו ...
 • New Stage | במה חדשה | Sarit Zerhia | שרית זרחיה : אמי, ואל-חדר הורתי. השבעתי אתכם בנות ירושלם,... ( cache )
 • פרשת השבוע: פרשת כי תצא : 19 אוגוסט 2010 ... לכן יפה אומרת הכלה " השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באיילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ (שיר השירים ב, ז ועוד). אם התברר לו ... ( cache )
 • ישראל רוזן | תורה : 24 אוגוסט 2011 ... נכתב על ידי: הרב ישראל רוזן ראש מכון צומת "השבעתי אתכם (ל)בנות ירושלים" " השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את ... ( cache )
 • קול קורא : ואתה הקורא הנעים, אם בעל נפש אתה, הכנס עצמך ללימוד החכמה הקדושה הזו, אך שלא על מנת לקבל פרס, כי אמר הקב"ה, " השבעתי אתכם בנות ירושלם אם תעירו ואם תעוררו את האהבה ... ( cache )
 • פרשת במדבר - תורה : 2 יוני 2011 ... נכתב על ידי: הרב ישראל רוזן ראש מכון צומת "השבעתי אתכם (ל)בנות ירושלים" " השבעתי אתכם בנות ירושלם בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את ... ( cache )
 • New Stage | במה חדשה | Anat Avissar | הארכיון של ענת אבישר | anata ענתא : הפורומים ֲ· יצירתכם ֲ· תביא יוצר ֲ· תביא משהו צ'ט ... ( cache )
 • more "השבעתי אתכם בנות ירושלם " :
 • אם תמצאו את דודי | הגניזה : אם תמצאו את דודי . הפוסט נכתב ב:6 בספטמבר, 2011 ע"י: שירה ריינר. הם עמדו כולם על ספסלי עץ פשוטים, מונחים אחד על גבי השני מעין מדרגות. הספסלים היו חזקים דיו כדי להחזיק ... ( cache )
 • השבעתי אתכן בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני... : 16 ינואר 2010 ... שיר אהבה משיר השירים. את הלחן והשירה אני מבצעת. את העיבוד, הנגינה וההפקה: שני בן כנר. נגן הלירה הוא אורי שפי, שגם בנה אותה. ( cache )
 • משפטים לחתונה : " אם תמצאו את דודי מה תגידו לו,שחולת אהבה אני" (שיר השירים ה-8). "ותהי שמחה גדולה מאוד" (נחמיה ח יז). "כשושנה בין החוחים כן רעייתי בין הבנות, כתפוח בין עצי היער כן דודי בין ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - מגילת שיר שירים "ביקשתי את שאהבה נפשי" : נקודה זו חוזרת על עצמה לאורך כל המגילה כאשר אנו רואים את הרעיה סובבת ומבקשת את דודה, ומשביעה את בנות ירושלים " אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני!". ... ( cache )
 • קול דודי דופק : פרק ה, פסוק ב; " אם-תמצאו, את-דודי מה-תגידו לו,... (cache); תנ"ך עכשיו - אסכולות: 13.4. 11 " אני ישנה ולבי ער" גג‚¬ג€� שיר השירים והדהודיו בספרות העברית. מרצה: בלהה בן אליהו, ... ( cache )
 • השבעתי אתכן בנות ירושלים / יהודה איזנברג : "השבעתי אתכם בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני" (ה, ח). אני פצועה ובודדה; אני מוקפת אויבים; אני עומדת לבדי מול לעגן של בנות ירושלים. ועם כל זאת ... ( cache )
 • ניגוני מירון ג€“ ויקיפדיה : ניגון רבי יוחנן הסנדלר (מוכר גם כ' אם תמצאו את דודי '). ניגונו של הרב ישעיהו אשר זעליג מרגליות. ניגונו של חיים אטיק. ניגון עלינשטיין (מוכר גם כ'רבי מאיר אומר'). ניגונו של 'נפתלי ממטולה'. ... ( cache )
 • דודי חוני - MITAAM : ... בסתר חדר-המדרגות, פירשה את דבריו באופן מסולף וטילפנה למשטרה. מצאוהו השומרים הסובבים בעיר, היכוהו, פצעוהו. השבעתי אתכן, בנות-ירושלים, אם תמצאו את דודי , מה תגידו לו? ... ( cache )
 • גלגל המזלות,מזלות,, תפילה לזיווג : אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני. מה דודך מדוד היפה בנשים. מה דודך מדוד שככה השבעתנו. דודי צח ואדום דגול מרבבה. ראשו כתם פז. קוצותיו תלתלים שחרות כעורב ... ( cache )
 • אהבה במקורות : פעמייך- צעדייך. כמחולת המחניים- סוג מסויים של ריקוד, כגון שתי שורות של רוקדים, כשהשולמית באמצע. ונחזה- נצפה, נביט. 2. "השבעתי אתכם בנות ירושלים. אם תמצאו את דודי מה תגידו ... ( cache )
 • ֳ₪ ֳ×-ֳ³ : מצאוני השומרים הסובבים בעיר, היכוני, פצעוני, נשאו את רדידי מעלי. השבעתי אתכם בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני. 21. סינפוניה ומדריגל: זמרים, הרכב ... ( cache )
 • רציתי אותך, איילה : "השבעתי אתכם בנות ירושלים" - עלמות, אימהות, כלות - " אם תמצאו את דודי מה תגידו לו: שחולת אהבה אני". כמו איזוֹלד, כמו תרֶזה דִי-מוֹן (אותה פרסונה שלבשה עליה לאה גולדברג ... ( cache )
 • [http://www.youtube.com/watch?v=thk6fYvzC3Y ניגון רבי יוחנן הסנדלרג€� - YouTube] : Sign In or Sign Up now! Alert icon. Uploaded by inbalpinhasi on Jun 5, 2010. הפסנתרנית ענבל פנחסי בעיבוד מקורי לניגון החסידי רבי יוחנן הסנדלר ( אם תמצאו את דודי)...
 • הרב ד"ר ברוך ארליך : האהובה אומרת: "השבעתי אתכם בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה.(9)תגידו לו שחולת אהבה אני" (ה', ו) "אני לדודי ודודי לי" (ו', ג) "על ידידי על אודות ידידי; לא בשביל ידידי [10]ראו נא ... ( cache )
 • [http://www.youtube.com/watch?v=h69a8EJz08o דודי קאליש - השבעתי Dudi Kalishג€� - YouTube] : Dudi Kalish singing one of his new compositions at a sheva brachos in New York. Lyrics - מילים השבעתי אתכם בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה ...
 • Yeshiva.org.il- אבילות על החורבן - בין ישראל לאומות : אם תמצאו את דודי מה תגידו לו, מכל הצרות שמצאוני, אל תגידו לו יותר רק שחולת אהבה אני, שזה קשה לי יותר מכולם, מה שהוא נפרד ממני. עכ"ל. והיינו, שפרידת השכינה הקדושה ממנה, ... ( cache )
 • גילויים שלאהבה : " אם תמצאו את דודי . מה תגידו לו..." לגלות ולהביע אהבה. 17:00 - 14:45 14. בת שבע רקנטי: "מראה של אהבה". סדנת פסיכודרמה. 17:00-16:00. "אהבתי אתכם אמר ה'" הרב עזרא ... ( cache )
 • פרקי אבות ֲ» ארכיון ֲ» פרק ו - משנה ד - תורה : 24 פברואר 2009 ... (פרק ה, ז) אומר "מצאוני השומרים הסובבים בעיר היכוני פצעוני נשאו את רדידי מעליי שומרי החומות, השבעתי אתכם בנות ירושליים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? ... ( cache )
 • חוני המעגל - במקורות חז"ל ובספרות החדשה - הבלוג של אורי הייטנר : 9 ינואר 2011 ... השבעתי אתכן, בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי , מה תגידו לו? הסיפור עוסק בשבר התרבותי היהודי-ישראלי-עברי בימינו, ובביקורתו של היוצר על ההוויה הציונית, בתלת ...
 • אני והפה הגדול שלי - מוסף הארץ - הארץ : 21 דצמבר 2005 ... קראתיו ולא ענה. מצאוני השומרים המסובבים בעיר. פצעוני והיכוני'. ואיך היא מסיימת? 'השבעתי אתכן בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו - שחולת אהבה אני'. ... ( cache )
 • מה-תגידו לו - TheMarker Cafe : 23 יולי 2011 ... אהבה היא... שיר השירים ה':ח'. שיר השירים ו':ג'. השבעתי אתכם בנות ירושלים. אם תמצאו את דודי . מה-תגידו לו שחולת אהבה אני. אני לדודי. ודודי לי. הרועה. בשושנים ... ( cache )
 • מאור שבתורה - תורה : וכבר ביארנו בחיבורנו על שה"ש עה"פ אם תמצאו את דודי מה תגידו לו. שהמה רואים השגחתו ית' עלינו יותר ממנו. והיינו משום שאופני השגחתו נראית שם ולא אצלנו: ". חותם. מעשיו של משה ... ( cache )
 • בנייה לאחר חורבן : 26 יולי 2009 ... שנתאבל בתשעה באב נבטא את הבקשה שלנו ש"רצוננו לראות את מלכנו" כמו שכתוב בשיר השירים "השבעתי אתכם בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו, ... ( cache )
 • נירית הושיה : " אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני..." (מתוך "שיר השירים"). האם יורשע דני בעבירה לפי סעיף 30 לחוק התקשורת(בזק ושירותים) תשמ"ב 1982? א. ניתוח יסודות העבירה ... ( cache )
 • קול דודי דופק | הגניזה : ֲ« לעלם ולעלמה העלומים: ֲ· אם תמצאו את דודי ֲ». קול דודי דופק. הפוסט נכתב ב:5 בספטמבר, 2011 ע"י: שירה ריינר. השמש זרחה יותר מאוחר, העננים הסתירו את קרניה, היה חם אך מעונן. ... ( cache )
 • Shir HaShirim Curr : אם תמצאו את דודי - לעתיד לבא ליום הדין שיבוקש מכם להעיד עלי כענין שנאמר +ישעיה. מג+ יתנו עידיהן ויצדקו: מה תגידו לו - שתעידו עלי שבשביל אהבתו חליתי ביסורים קשים ביניכם יבא ... ( cache )
 • מה תגידו לו-שחולת אהבה אני | ביכורים : אם תמצאו את דודי : מה תגידו לו? שחולת אהבה אני" השנים התקדמו להם, והמשכתי בו להיזכר... "קוצותיו תלתלים שחורות כעורב" ולפתע פתאום: "דודי ירד לגנו לערוגות הבושם..." ... ( cache )
 • עקרונות וטכניקות של תראפיית הגשטאלט | יגאל עמנואל : 9 מאי 2005 ... כמיקרופון וצועקת): "השבעתי אתכן, בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי , מה תגידו לו? שחולת ג€“ אהבה אני!" (שיר השירים, פרק ה', פסוק ח.) מ': (מחייך): טוב, בואי, שבי, ... ( cache )
 • ז'אנר הרשומון בסיפורת העברית החדשה / שרה הלפרין : 21 אפריל 2006 ... השבעתי אתכן בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני". (שיר-השירים, ה, ב-ח). בתמונה זו מעוגנת התשתית של גירסתה של נעמי, בה כלולים גם ... ( cache )
 • ynet לילי לה טיגרֶס - תרבות ובידור : 26 מרץ 2004 ... השבעתי אתכן, בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני. כה פשוט וכה נורא. וכמה מוזר להיווכח שהעדר של אהוב היפותטי מכאיב ממש כמו ... ( cache )
 • more "אם תמצאו את דודי " :
 • שער ברסלב - קדושי אומן : ... רואות ולמשמע אוזן דאבה נפשנו, על אלה אנו בוכים יומם ולילה, ארץ אל תכסי דמם, והקב"ה הסיר מעלינו האהבה, בעו"ה היה לנו כאויב, ואם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני, ... ( cache )
 • גם כשהוא לא איתי, הוא חושב עליי : 14 אוגוסט 2011 ... cache); מה תגידו לו-שחולת אהבה אני | ביכורים: מה תגידו לו? שחולת אהבה אני" השנים התקדמו להם, והמשכתי בו להיזכר... "קוצותיו תלתלים שחורות כעורב" ולפתע ... ( cache )
 • בדידות / יהודה שטיינברג : "השבעתי אתכם בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני..." שניהם חזרו זה לסדרתו ותרגומה, וזה לפסוקי שיר השירים. שני הנוסחאות, סלסולי ה"דרגא תביר" והשברים ... ( cache )
 • מחול - האדמה רועדת : השבעתי אתכם בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת האהבה אני...השבעתי אתכם בנות ירושלים מה תעירו ומה תעוררו את האהבה עד שתחפוץ...מי זאת עולה מן המדבר ... ( cache )
 • כי הנך הרה וילדת בן ומורה לא יעלה על ראשו כי נזיר א-להים יהיה הנער מן הבטן... : וכן בשיטה מקובצת כתובות קיא ע"א הביא בשם תלמידי הרשב"א שדרשו את הפסוק (שיר השירים ה,ח) "השבעתי אתכם בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני" ... ( cache )
 • Wall Photos | Facebook : "השבעתי אתכם בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני" (הנשמה אומרת על בורא עולם). January 27, 2010 ֲ· Like ֲ· Comment ֲ· נהוראי אהרון, דניאלה ויצחק דהן ...
 • פגישה עם הרב לייטמן ֲ« לולאת האל ג€“ תומר פרסיקו : 26 מאי 2010 ... אשר להתלהבות שאני מפגינה כלפי אלוהים ועולמו, אני יכולה רק לצטט: "השבעתי אתכם בנות ירושלים, אם תמצאו את דודי, מה תגידו לו,שחולת אהבה אני" [שיר השירים]. ... ( cache )
 • אוניברסיטת בר-אילן : אם תמצאו את דודי מה תגידו לו, שחולת אהבה אני.)תה(.,"If ye find my beloved what shall ye tell?him That I am afflicted with love." הִ ׁשְ בַעְ תִ י אֶ תְ כֶם, בְ נֹות יְרּוׁשָ ... ( cache )
 • פורום חסידיסק -:: פורום חסידיסק:: : 9 פברואר 2010 ... לאחרונה, הייתי בכמה חתונות ונוגן שם שיר שקט שמלותיו לקוחות משיר השירים "אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני". (ואלו כל המלים). ויש בו גם קטעים ... ( cache )
 • שיר השירים : ז מצאוני השומרים הסובבים בעיר, הכוני פצעוני; נשאו את-רדידי מעליי, שומרי החומות. ח השבעתי אתכם, בנות ירושלים: אם-תמצאו, את-דודי-- מה-תגידו לו, שחולת אהבה אני. ט מה-דודך מדוד, ... ( cache )
 • השמש מסנוורת | ביכורים : מלאך (אלי משעלי) // שירה //. לולא אהבת (חיוך בכל פינה) // שירה //. גם זה חורבן (יוניג) // שירה //. הנמר הפראי (yodfate) // קטע //. מה תגידו לו-שחולת אהבה אני (yodfate) // פרוזה // ... ( cache )
 • more "מה תגידו לו שחולת " :
 • הייד פארק - מרכז פורומים ישראלי | דלת אחורית : ... מהלב מקווה שהעולם לא יחרב עכשיו אני יודעת שצעקות כמו דמעות הם ביטוי חיצוני לסבל, לנטל, לכאב, לצער,.... רק עוד משהו קטן אם תמצאו את בן דודה שלי תגידו לו שחולת אהבה אני ... ( cache )
 • חרות ושותפות - TheMarker Cafe : 24 יולי 2011 ... השבעתי אתכן בנות ירושלים אם תמצאו את דודי מה תגידו לו? שחולת אהבה אני .לחן ושירה: אילנה,נגינה ועיבוד שני בן כנר,לירה אורי שפי. 24/1/10 | 422 צפיות ... ( cache )
 • more "לו שחולת אהבה אני " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:השבעתי אתכם, בנות ירושלים! אם תמצאו את דודי - מה תגידו לו? שחולת אהבה אני


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-09-17.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mgilot/jj-05-08