ביאור:פרשת וירא - כיצד משמש אברהם דוגמא אישית במעשיו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


פרשת וירא- כיצד משמש אברהם דוגמא אישית במעשיו?

פרשת וירא פותחת בפסוקים: "וירא אליו ה' באלוני ממרא והוא יושב פתח- האוהל כחום היום וישא עיניו וירא והנה שלושה אנשים ניצבים עליו וירץ לקראתם מפתח האוהל וישתחו ארצה"

מתעוררות כבר בתחילת הפרשה כמה שאלות:

א] מדוע אלוקים בא לבקר את אברהם?

ב] מדוע באו דווקא שלושה מלאכים?

ג] מאין למד רש"י כי אותו היום - היה השלישי למילתו של אברהם?

ד] מדוע הכתוב מציין שאברהם ישב בפתח האוהל וכי משנה הדבר- האם אברהם ישב או, עמד?

ה] מדוע כביכול עזב אברהם את נוכחות ה' שבא לבקרו ורץ במטרה להכניס אורחים?

התשובה לשאלה ראשונה, השנייה והשלישית: אלוקים בא לבקר את אברהם לפי דברי רש"י – לפי שאותו יום - היה השלישי למילתו ואברהם חש עדיין כאבים בגופו לפיכך הקב"ה מקיים בעצמו מצוות ביקור חולים ובא לבקרו.

רש"י מסתמך בדבריו על הגמרא: [בבא –מציעא פ"ו, ע"ב] על סמך מאמרו של ר' חמא בר חנינא ועל כך מתפלאים חז"ל: מהיכן ניתן לדעת בוודאות שהיה זה דווקא היום השלישי למילתו של אברהם?

על כך עונה תשובה יפה- האדמו"ר ר' ישראל מצ'ורטקוב: ידוע לכל- שהעולם עומד על שלושה דברים: על התורה, על העבודה ועל גמילות החסדים [מסכת אבות א, ב] שלושת האבות מסמלים את שלושת היסודות הנ"ל, אברהם מסמל את גמילות החסדים לכן מצוות הכנסת אורחים הייתה מאד חשובה לו והוא השתוקק לקיימה בכל מאודו., אך מצד שני נוצר פער בין היכולת לקיים את המצווה לבין מצב בריאותו, אך ה' החשיב מאד את רצונו העז של אברהם לקיים מצווה זו.לכן ראה זאת כעשייה בפועל ומתוך כך נבראו שלושת המלאכים וביום השלישי למילתו גבר צערו של אברהם מאד על אי יכולתו לארח אורחים לכן ה' שלח שלושה מלאכים שנבראו במשך שלושה ימים- בו רצונו החזק של אברהם להכנסת אורחים היה כה בעוצמה.

התשובה לשאלה ד] מדוע הכתוב מציין כי אברהם ישב בפתח אוהלו, לפי דבריו של רש"י אברהם התיישב בפתח האוהל כדי לעסוק במצוות הכנסת אורחים ועל מצווה זו אומרים חז"ל שהיא גדולה בערכה: "מהקבלת פני שכינה" אך יש כאן רמז לאברהם שביקש לעמוד לפני ה', ה' רומז לו לעתיד לבוא "אלוקים ניצב בעדת אל.." [תהילים פ"ב] סימן לבנים - שה' עתיד להתייצב בעדת דיינים בעודם יושבים.

התשובה לשאלה ה] אברהם רץ לקבל את פני האורחים וכביכול עזב את פני השכינה-

כי אצל אברהם ה' נגלה אליו כשכר וזה היה: "כעין עולם הבא" ולכן כאשר הייתה לו הזדמנות לקיים מצווה בעולם הזה שהרי עולם זה – הוא עולם של עשייה ממילא השכר של העולם הבא יכול לחכות.

בפרשת וירא יש גם רמז לאריאל-בית המקדש,-: "ויקרא אברהם שם המקום ההוא ה' יראה" [בראשית כ"ב,י"ד]– " ה' יראה" [242] = אריאל.יהי רצון שנזכה במהרה לבניין בית המקדש השלישי בקרוב אמן ואמן.


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אהובה קליין שפורסם לראשונה בAhuvak @ bezeqint.net וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-11-05.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/forums_39