ביאור:מבנה משלי ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.פרק ו בספר משלי מורכב משבעה קטעים המתחלקים לשלוש קבוצות:

פסוקים 1-11: ללמוד מהחיות איך לנהוג בזריזות[עריכה]

בקבוצה הראשונה ישנם שני קטעים:

  • פסוקים 1-5 מתייחסים לאדם שקיבל על עצמו התחייבות כלשהי (כגון ערבות על הלוואה), וקוראים לו לקיים את ההתחייבות בזריזות, (משלי ו ה): "הִנָּצֵל כִּצְבִי מִיָּד, וּכְצִפּוֹר מִיַּד יָקוּשׁ"( פירוט ).
  • פסוקים 6-11 מתייחסים לאדם עצל, וקוראים לו לקחת אחריות, (משלי ו ו): "לֵךְ אֶל נְמָלָה עָצֵל, רְאֵה דְרָכֶיהָ וַחֲכָם"( פירוט ).

שני הקטעים עוסקים במידות דומות - זריזות חריצות ואחריות, ושניהם קוראים לקחת דוגמה מבעלי החיים - צבי, ציפור ונמלה.

פסוקים 12-19: הקשר בין רוע לבין תנועות הגוף[עריכה]

גם בקבוצה השניה ישנם שני קטעים:

  • פסוקים 12-15 מלמדים איך לזהות נוכלים לפי שפת הגוף שלהם ( פירוט );
  • פסוקים 16-19 מתארים שבע התנהגויות שה' מתעב, המתבטאות בתנועות גוף ( פירוט ).

שני הקטעים עוסקים באותם איברי גוף - עיניים ולשון, לב ידיים ורגליים; ושניהם מקשרים אותם להתנהגויות שליליות, כגון, חרישת רע ויצירת סכסוכים.

בניגוד לקטעים בקבוצה הקודמת, שעסקו במידת הזריזות, הקטע שלנו מלמד שלפעמים הזריזות אינה רצויה, (משלי ו יח): "לֵב חֹרֵשׁ מַחְשְׁבוֹת אָוֶן, רַגְלַיִם מְמַהֲרוֹת לָרוּץ לָרָעָה"( פירוט ).

פסוקים 20-35: קיום תורה ומצוות מציל מהיסחפות[עריכה]

בקבוצה השניה ישנם שלושה קטעים:

  • פסוקים 20-23 קוראים לאדם לשמור תורה ומצוות כי הם מדריכים את האדם ומאירים את דרכו בכל מצב שבו הוא נמצא ( פירוט );
  • פסוקים 24-29 מסבירים שכדי להינצל מפיתויים יש לשמור על סייגים ( פירוט );
  • פסוקים 30-35 מסבירים שחטא הניאוף חמור ומסוכן יותר מגניבה ( פירוט ).

שלושת הקטעים קשורים ומהווים רצף אחד. כשהאדם מתהלך בעולם, הוא מוקף בגירויים שמושכים אותו אל ההווה ומסתירים ממנו את העבר והעתיד; הוא מוקף בפיתויים שקוראים לו "ההנאה היא עכשיו!" ושוכח את התוכניות לטווח ארוך; כמו אדם שצועד ביער חשוך, שמאפשר לו לראות רק את הנקודה שבה הוא נמצא, ומסתיר ממנו את המשך הדרך. המצוה והתורה מזכירות לאדם את הערכים הנובעים מניסיון העבר, ואת המטרות החשובות שיש להשיג בעתיד - כמו נר ואור שמאירים את היער החשוך ( הקטע הראשון ). המצוות עוזרות לאדם לקבוע סייגים שמרחיקים אותו מעבירה (הקטע השני), והתורה מלמדת את האדם על הסכנות שבעבירה (הקטע השלישי).

וייתכן שגם שתי הקבוצות הראשונות קשורות לנושאים אלה: הקבוצה הראשונה מתייחסת להתחייבויות שיש לקיים בזריזות (כמו מצוות), והקבוצה השניה מתייחסת לסכנות ולעבירות שיש להתרחק מהן (כמו שמלמדת התורה).

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-07-19.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mjly/mj-06