ביאור:כלכלה ביתית חכמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
אחת הסיבות למצוקה הכלכלית של מעמד הביניים היא, שאנשים אינם יודעים לנהל נכון את ענייני הכספים שלהם. הם קונים בלי חשבון, נכנסים לחובות ומשלמים ריבית שהולכת וגדלה, עד שהם קורסים. תופעה זו היתה קיימת, כנראה, כבר בזמן התנ"ך. שני פסוקים בספר משלי מתייחסים אליה:

  • פסוק אחד לגברים, (משלי יא כט): "עוֹכֵר בֵּיתוֹ יִנְחַל רוּחַ; וְעֶבֶד אֱוִיל לַחֲכַם לֵב"( פירוט )
  • ופסוק אחד לנשים, (משלי יד א): "חַכְמוֹת נָשִׁים בָּנְתָה בֵיתָהּ; וְאִוֶּלֶת בְּיָדֶיהָ תֶהֶרְסֶנּוּ"( פירוט )

שני הפסוקים מדברים על בית, ובשניהם יש ניגוד בין החכמ/ה לבין האויל/איוולת = השטחי/ת :

  • מי שמנהלים את ביתם בשטחיות ובלא לימוד מעמיק - יגרמו לכך שביתם ייהרס ( "ואיוולת בידיה תהרסנו" ), הם יאבדו את ביתם ויישארו בלי כלום - יישאר להם רק אויר ביד ( "עוכר ביתו ינחל רוח" ), והם יצטרכו לעבוד בשביל החכמים ( "ועבד אוויל לחכם לב" );
  • ומי שמנהלים את ביתם בחכמה ובמחשבה - יגרמו לכך שביתם יגדל וייבנה יותר ויותר ( "חכמות נשים בנתה ביתה" ), והאוילים - השטחיים - יעבדו בשבילם ( "ועבד אוויל לחכם לב" ).

הפסוקים מדברים על ניהול הבית באופן כללי, אך אפשר ללמוד מהם, בפרט, גם על ניהול העניינים הכספיים של הבית - שמשפיע גם על עניינים רבים אחרים.

אז איך אפשר ללמוד על ניהול נכון של משק הבית?

לדעתי, הנושא צריך להיות חלק מתוכנית הלימודים של כל נער בישראל, לפחות מגיל 16 שבו בד"כ פותחים חשבון בנק.

אולי אף צריך לחייב כל נער, שרוצה לפתוח חשבון בנק, להביא אישור על כך שעבר בהצלחה את בחינת הבגרות בכלכלה ביתית.

בתחילת שנת ה'תשס"ו שלחתי למשרד החינוך הצעה ליחידת לימוד חדשה במתמטיקה - מתמטיקה בניהול הכלכלה הביתית, ואף הצעתי לכתוב ספר לימוד בנושא זה; אבל לצערי הם לא קיבלו את הרעיון. עד שמשהו ישתנה בנושא זה - כל אחד צריך ללמוד בעצמו איך לנהל את ענייני הכספים שלו, ללכת למאמן אישי בתשלום או לחכות בתור לייעוץ חינם בארגון "פעמונים".

וייתכן שהמילים ועבד אויל לחכם לב מציינות לא את עונשו של האדם השטחי, אלא את אופן התיקון שלו. במקרים רבים, הדרך היחידה לעזור לאנשים שנקלעו לחובות כתוצאה מניהול שטחי של משק הבית שלהם היא, להפוך אותם באופן זמני ל"עבדים" למאמנים אישיים, שאומרים להם בדיוק מה לעשות ומה לא לעשות על-מנת לצאת מהחובות. כך אפשר לפרש גם את (משלי כב ז): "עָשִׁיר בְּרָשִׁים יִמְשׁוֹל, וְעֶבֶד לֹוֶה לְאִישׁ מַלְוֶה"( פירוט ).

פירושים נוספים[עריכה]

פירשנו בית = משל לרכוש, אך אפשר גם לפרש בית = משל למשפחה . גם המשפחה היא נושא שרבים מתייחסים אליו בשטחיות, וכתוצאה מכך משפחות רבות מתפרקות. גם המשפחה היא נושא שחייבים, לדעתי, ללמד בבתי הספר. לאחרונה קראתי, שבשנת ה'תשע"ב ייכנס מקצוע חדש לתוכנית הלימודים בבתי הספר הדתיים - חיי נישואין (כך, זוגות שנפגשים למטרת נישואין יוכלו לשאול בפגישה "כמה קיבלת בחיי נישואין?"...); זה צעד ראשון בכיוון הנכון, ואני מקווה שהמקצוע יגיע גם לבתי הספר הכלליים.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל (הגהה: יעל) שפורסם לראשונה בסגלות משלי וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-08-13.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mjly/byt