ביאור:ירמיהו לב ט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
כמה עלה השדה של חנמאל?[עריכה]

ספר ירמיהו מתעד בפירוט עסקה של קניית קרקע:

(ירמיהו לב ט): "וָאֶקְנֶה אֶת הַשָּׂדֶה מֵאֵת חֲנַמְאֵל בֶּן דֹּדִי אֲשֶׁר בַּעֲנָתוֹת, וָאֶשְׁקֲלָה לּוֹ אֶת הַכֶּסֶף שִׁבְעָה שְׁקָלִים וַעֲשָׂרָה הַכָּסֶף"

כמה בדיוק עלה השדה, במונחים של ימינו?

1. ע"פ הפשט, הוא עלה שבעה שקלים , ועוד עשרה הכסף = עשר גֵּרוֹת (אגורות) כסף, שהרי, (שמות ל יג): "עשרים גרה השקל"( פירוט ). אם כך, מחיר השדה היה 7.5 שקל כסף (דעת מקרא) .

2. אולם, חז"ל פירשו שבעה שקלים = שבעה מנים (מנה = מאה שקלים), ועוד עשרה הכסף = עשרה שקלים. אם כך, מחיר השדה היה 710 שקל כסף ( מלבי"ם ו מצודות ע"פ יונתן וחז"ל) .

יש הבדל עצום בין הפירושים, המבטא את חוסר ידיעתנו על רמת המחירים באותה תקופה. עדיין, ניתן להשוות את המחיר למחירים אחרים שנזכרו בתנ"ך:

ע"פ התורה, מחיר שדה שאפשר לזרוע בו "חומר שעורים" (= כ-20 דונם), הוא שקל אחד לכל שנה שנשארה עד שנת היובל, כי בשנת היובל השדה חוזר למוכר (ראו מה ערכו של שדה? ). השנה שבה ירמיהו קנה את השדה היתה, (ירמיהו לב א): "בשנת העשרית לצדקיהו מלך יהודה", כלומר, 10 שנים אחרי גלות יהויכין, שנה אחת לפני החורבן. ע"פ חז"ל, שנת היובל הקרובה היתה בימי יחזקאל, יחזקאל מ א: " "בעשרים וחמש שנה לגלותנו," "בראש השנה בעשור לחדש" ", בארבע עשרה שנה אחר אשר הכתה העיר..." " ( פירוט ) - כלומר, הקניה היתה כ-15 שנים לפני היובל. אם כך:

לפי פירוש 1, ירמיהו שילם בדיוק חצי שקל כסף לכל שנה שנשארה עד שנת היובל. אם כך, ייתכן שהשדה היה שדה של חצי חומר - כ-10 דונם. זה הגיוני, כי מדובר כנראה בשדה של כהן מתוך המגרש של עיר הכהנים (ראו מאיפה היה לחנמאל שדה? ), ומן הסתם, השדות במגרשים היו קטנים יחסית.

לפי פירוש 2, ירמיהו שילם כמעט 50 שקלים לכל שנה (ייתכן שהוא היה אמור לשלם 750, אבל חנמאל עשה לו הנחה כי העיסקה היתה באמצע השנה); זהו מספר עצום ביחס לתורה, אלא אם כן נאמר שגם הסכום שבתורה אינו כפשוטו.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

ע"פ דניאל מיכלסון, השטח שקנה ירמיהו היה בגודל 8 "זרע חומר שעורים", בדיוק כמו השטח של שדה המכפלה ושל הר הבית, והוא שילם עליו 185 שקלים, אבל השקלים היו 2/3 מהשקלים של התורה; לחישוב מפורט ראו שדה של חנמאל אשר קנה ירמיהו / דניאל מיכלסון .

המוכר אל ממכרו לא ישוב

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]


תגובות[עריכה]

כאשר יום השבת כל שבע ימים מאז בריאת העולם

גם שנת השבת כל שבע שנים מאז גרוש האדם מגן עדן

לכן אם רוצים לדעת מתי שנת היובל יש להכפיל במספר 49 ואז להוסיף שנה אחת ונקבל את שנת היובל שנת החמישים

כי החשבון יחל תמיד משנה מספר 1

על פי הספר שלי "עדות לדרך המשיח" מאת מורה לתורה משה דין

צדקיהו מלך 11 שנה עד שנת 3360

וכאשר מדובר על השנה העשרית לצדקיהו לאמור עברו רק תשע שנים למלכות צדקיהו לאמור בשנת 3358

3358 לחלק ל 49 [מספר שנות היובל] לכן יוצא שהשדה בענתות נקנה בחצי היובל

לכן מחיר השדה 7.5 שקלים כפול 2 זה מחיר השדה בענתות לאמור 15 שקלי כסף

ובל נשכח שמדובר בשדה קטן וחריש וקציר ידני [ביד] ולא בשדות הענקיים שבימינו חורשים מכונות חקלאיות גדולות

-- daian moshe, 2012-05-16 19:05:15


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:כמה עלה השדה של חנמאל?


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-05-21.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-32-09