ביאור:יהושע יג ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יהושע יג ב: "זֹאת הָאָרֶץ הַנִּשְׁאָרֶת: כָּל גְּלִילוֹת הַפְּלִשְׁתִּים, וְכָל הַגְּשׁוּרִי."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:יהושע יג ב.


זֹאת הָאָרֶץ הַנִּשְׁאָרֶת[עריכה]

יהושע הכניס את עם ישראל לארץ המובטחת והחזיק את העם עם כל הנשים, הילדים והזקנים בגלגל אשר בערבות יריחו. המקום היה מוגן על ידי הירדן ממזרח, מדבר מדרום, והרים ממערב. לפי חישוב השנים, כדברי כלב בן יפונה, יהושע ישב כחמש שנים בגלגל (ביאור:יהושע יד י). יהושע יצא למסע קרב נגד העי, מלכי הדרום ומלכי הצפון.

לפי הכתוב אלוהים הודיע ליהושע "אַתָּה זָקַנְתָּה בָּאתָ בַיָּמִים" (ביאור:יהושע יג א), כדי להודיע לו שהגיע זמנו להתפטר מתפקידו כמפקד הצבא.

לאחר שהעורך ציין את האזורים שנכבשו (ביאור:יהושע יב ז-ח), עכשו העורך מציין את השטחים שלא נכבשו, ככתוב: "זֹאת הָאָרֶץ הַנִּשְׁאָרֶת":

"כָּל גְּלִילוֹת הַפְּלִשְׁתִּים, וְכָל הַגְּשׁוּרִי"

זֹאת הָאָרֶץ הַנִּשְׁאָרֶת[עריכה]

הפסוק מתחיל "זֹאת הָאָרֶץ הַנִּשְׁאָרֶת", וזה לאחר שנאמר: "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֵלָיו, אַתָּה זָקַנְתָּה בָּאתָ בַיָּמִים, וְהָאָרֶץ נִשְׁאֲרָה הַרְבֵּה מְאֹד, לְרִשְׁתָּהּ" (ביאור:יהושע ב א).
השאלה היא מי הוא המדבר?
קיימות מספר אפשרויות:

  • העורך מסכם את כל הארצות שבני ישראל יצטרכו לכבוש.
  • אלוהים אומר ליהושע את כל פרטי הארצות האלה.
  • יהושע טוען שאלוהים אמר לו.

בהמשך נאמר: "כָּל צִידֹנִים אָנֹכִי אוֹרִישֵׁם מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, רַק הַפִּלֶהָ לְיִשְׂרָאֵל בְּנַחֲלָה, כַּאֲשֶׁר צִוִּיתִיךָ" (ביאור:יהושע יג ו), ומכאן ניתן להסיק שאלוהים דיבר, כי לא ייתכן שהעורך יעיז להבטיח בשם אלוהים. אולם כידוע, בני ישראל לא יצאו להתקפות כיבושים של הצידונים, כך שדברי אלוהים לא התקיימו, אם בגלל שבני ישראל לא היו חזקים מספיק או לא האמינו לכתוב כאן.

כך, כיוון שיש כאן פרטים קטנים של ערים, גבולות ונצחונות בעבר, דבר שאלוהים לא נהג לפרט לפרטי פרטים, ומכיוון שצידון לא נכבשה, למרות הכתוב בפרוש, ניתן לחשוב שאת תאור כיבוש הצידונים, אלוהים לא אמר ליהושע.