ביאור:חלציים = משל לגבורה, משל לאמונה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

"שאלו נא וראו אם ילד גבר מדוע ראיתי כל גבר ידיו על חלציו כיולדה ונהפכו כל פנים לירקון" (ירמיה, ל', 6). 

החלציים הם סימן לגבורה אך גם לאמונה:

כך בביטוי "יוצא-חלציים", שהוא צאצא הגבר - לגבורה, וכך במצוות ברית-המילה - לאמונה. 

כך באמור - "לא נפתח אזור חלציו" (ישעיה, ה', 27) - לגבורה, וכך באמור - "והיה צדק אזור מתיו והאמונה אזור חלציו" (ישעיה, יא', 5) - לאמונה.

כך אנו מוצאים באליהו - "וישנס מותניו" (מלכים א', יח', 46) - לגבורה, ובאיוב - "אזור נא כגבר חלציך ואשאלך והודיעני" (איוב, לח', 3), מכיוון שמענה לשאלה לא דורש גבורה מיוחדת, על כן זה - לאמונה. 

ואולי יש איזהו קשר בין גבורה ואמונה. כך בשמשון, למשל, וכן ביהושע וכיוב'.


תגובות[עריכה]

והנה אמונה וגבורה ביחד:

ירמיה ט: ב וַֽיַּדְרְכ֤וּ אֶת־לְשׁוֹנָם֙ קַשְׁתָּ֣ם שֶׁ֔קֶר וְלֹ֥א לֶֽאֱמוּנָ֖ה גָּֽבְר֣וּ בָאָ֑רֶץ כִּי֩ מֵֽרָעָ֨ה אֶל־רָעָ֧ה ׀ יָצָ֛אוּ וְאֹתִ֥י לֹֽא־יָדָ֖עוּ נְאֻם־יְהוָֽה׃

ובכלל נראה שניתן ליחס לחציים גם את מידת האמת. כך בפסוק שבראש הידיים על החלציים כשמתגלה מידת האמת בבוא הגאולה המפורטת שם. כך גם אדם נמדד בעיקר בהתנהגותו כלפי אשתו. וגם פרויד עמד על כך שהמיניות היא המקור הפסיכולוגי הראשון במעלה.

אגב, לכן ניתן לשייך אולי גם את הנאמר: "אל יתהלל חוגר כמפתח".

-- hagai hoffer, 2012-10-03 21:40:39

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-02-25.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1130_0