ביאור:הנביאים ככלל התנגדו לקורבנות ללא טיהור הלב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
(אני בטוח שזה סוכם כבר איפשהו, אך הדבר עלה במאמר של הראל כך שראיתי צורך להרחיב מעט:).

הנביאים בדרך כלל התנגדו לקורבנות, כאשר אלו באו ללא טיהור הלב והכוונה. יש מפרשים הטוענים, כי הקורבנות בכלל הם לא מצווה שמלכתחילה אלא באה כנגד צרכי העם וכדי להבדיל אותם מקורבנות לאלילים. להלן רשימה של מקורות המדברים על כך ככל שזכרוני מגיע ואם יש מקורות נוספים אשמח אם יוספו:

שמואל א טו כב: "ויאמר שמואל החפץ לה' בעלות וזבחים כשמע בקול ה' הנה שמע מזבח טוב להקשיב מחלב אילים"

תהלים נא יט: "זבחי אלהים רוח נשברה לב נשבר ונדכה אלהים לא תבזה"

משלי כא ג: "עשה צדקה ומשפט נבחר לה' מזבח"

ישעיה א'10 שמעו דבר-יהוה קציני סדם האזינו תורת אלהינו עם עמרה. 11 למה-לי רב-זבחיכם יאמר יהוה שבעתי עלות אילים וחלב מריאים ודם פרים וכבשים ועתודים לא חפצתי. 12 כי תבאו לראות פני מי-בקש זאת מידכם רמס חצרי. 13 לא תוסיפו הביא מנחת-שוא קטרת תועבה היא לי חדש ושבת קרא מקרא לא-אוכל און ועצרה. 14 חדשיכם ומועדיכם שנאה נפשי היו עלי לטרח נלאיתי נשא. 15 ובפרשכם כפיכם אעלים עיני מכם גם כי-תרבו תפלה אינני שמע ידיכם דמים מלאו. 16 רחצו הזכו הסירו רע מעלליכם מנגד עיני חדלו הרע. 17 למדו היטב דרשו משפט אשרו חמוץ שפטו יתום ריבו אלמנה.

ירמיהו ז כב: "כי לא דברתי את אבותיכם ולא צויתים ביום הוציא אותם מארץ מצרים על דברי עולה וזבח"

הושע ו ו: "כי חסד חפצתי ולא זבח ודעת אלהים מעלות"

מיכה ו' 6 במה אקדם יהוה אכף לאלהי מרום האקדמנו בעולות בעגלים בני שנה. 7 הירצה יהוה באלפי אילים ברבבות נחלי-שמן האתן בכורי פשעי פרי בטני חטאת נפשי. 8 הגיד לך אדם מה-טוב ומה-יהוה דורש ממך כי אם-עשות משפט ואהבת חסד והצנע לכת עם-אלהיך.


תגובות[עריכה]

למה זה יורד למטה ברשימה?

-- hagai hoffer, 2011-03-30 15:40:31

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-04-11.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1001_5