ביאור:הגחלים והסיר

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.[תודה לסיגליה!]

בפרק ט רואה הנביא יחזקאל, במראות א-להים , מלאך: "איש... לבוש בדים". האיש לבוש הבדים מקבל מה' שתי משימות:

המשימה הראשונה היא (ט4) "עבור בתוך.. ירושלים והתוית תו על מצחות האנשים הנאנחים והנאנקים על כל התועבות הנעשות בתוכה" (כדי שיינצלו ממוות), ואותה הוא מבצע, כמו שכתוב "והנה האיש לבוש הבדים... משיב דבר לאמור עשיתי כאשר ציויתני" (ט 11).
המשימה השניה היא (י2) "בא אל בינות לגלגל אל תחת לכרוב ומלא חפניך גחלי אש מבינות לכרובים וזרוק על העיר", והוא מבצע את החלק הראשון של המשימה "ויבוא לעיני", אבל את החלק השני (לקחת גחלי אש) הוא לא מבצע בעצמו – הכרוב צריך לתת לו את הגחלים לידיים: "וישלח הכרוב את ידו מבינות לכרובים אל האש אשר בינות הכרובים וישא ויתן אל חפני לבוש הבדים ויקח ויצא" ואת החלק השלישי (לזרוק את הגחלים על ירושלים) בכלל לא כתוב שהוא מבצע. האם הוא באמת לא ביצע אותה? או שהוא ביצע אותה אחר-כך (ואם כן מתי)?

תשובות[עריכה]

חז"ל אמרו שהאיש-לבוש-הבדים היה לטובת ישראל, והוא לא רצה לבצע את גזר הדין נגד ישראל. ולכן הוא לא לקח בעצמו את הגחלים – כדי שהגחלים יצטננו קצת במעבר מידו של הכרוב לידו של האיש-לבוש-הבדים. גם את החלק השלישי של הנבואה (לזרוק את הגחלים על העיר) הוא לא ביצע מייד, אלא רק לאחר 5 שנים - לאחר שהגחלים התקררו (ואכן, הנבואה נאמרה בשנה ה6 לגלות יהויכין (יחזקאל ח א), וירושלים חרבה רק בשנה ה11).
נראה שיש קשר בין הגחלים שנזכרו כאן (י2) לבין הסיר שנזכר אחר-כך כמשל לירושלים (יא3: " היא הסיר ואנחנו הבשר ")): אם מתעלמים מ התיאור של המרכבה בסוף פרק י (שהוא מאמר מוסגר שלא קשור לארועים שקרו בירושלים), אז בדיוק לאחר שהאיש לבוש-הבדים יצא עם הגחלים – התחילה הנבואה על הסיר. לא כתוב אם הוא זרק את הגחלים או לא כי באותו זמן זה לא היה כל-כך חשוב -- כי הסיר ממילא עדיין לא היה על הגחלים – רק בפרק כד שמו אותו על הגחלים (כמו שנאמר שם "שפות הסיר שפות... והעמידה על גחליה..."). הנבואה על הסיר באה לדעתי להסביר ליחזקאל את התפקיד של הגחלים: צריך לזרוק גחלים כי בעתיד ישימו עליהם את הסיר.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של סיגל, אראל שפורסם לראשונה במכתב וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-12-18.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yxzqel/yx-0911