ביאור:אשת מדינים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

המילים מדון ו מדינים מציינות ריב שמגיע לבית משפט, או תלונה שהאדם מעלה נגד רעהו כדי לתבוע אותו למשפט. המילים נובעות מאותו שורש של המילה דין, אך הן נזכרות גם במקביל ל ריב:

  • (ירמיהו טו י): "אוֹי לִי אִמִּי כִּי יְלִדְתִּנִי, אִישׁ רִיב וְאִישׁ מָדוֹן לְכָל הָאָרֶץ; לֹא נָשִׁיתִי וְלֹא נָשׁוּ בִי, כֻּלֹּה מְקַלְלַונִי"

לכל אדם יש זכות לתבוע את רעהו למשפט אם הוא חושב שנעשה לו עוול, אולם כשאדם הוא איש מדון או איש מדינים, אדם שבאופן קבוע מעלה הרבה תלונות ותביעות נגד אנשים אחרים, הדבר גורם לשנאה שמתלקחת ומתפשטת כמו אש בעצים, ולכן איש מדינים נמשל ל אש:

  • משלי כו כא: " "פֶּחָם לְגֶחָלִים, וְעֵצִים לְאֵשׁ, וְאִישׁ מדונים לְחַרְחַר רִיב" " ( פירוט )

לעומת זאת, נשים לא נהגו באותה תקופה להסתובב הרבה מחוץ לבית ולהגיש תביעות משפטיות, ולכן כשהיו להן טענות ותביעות, הן הביאו אותן הביתה והשמיעו אותן לבני הבית; כשמשמיעים יותר מדי תלונות בבית, נוצרת אוירה לא נעימה - במקום שהבית יהיה מקום חם ונעים, ומוגן מפני הצרות שבחוץ, הוא הופך למקום קר ופרוץ, שכל הצרות חודרות מבחוץ פנימה, כמו בית שהגג שלו דולף והגשם חודר לתוכו; ולכן אשת מדינים נמשלת ל מים:

  • משלי כז טו: "דלף טורד ביום סגריר, ואשת מדונים נשתוה" ( פירוט );
  • משלי יט יג: "הות לאביו בן כסיל, ודלף טרד מדיני אשה" ( פירוט ).

שלושה פסוקים נוספים מזהירים את האדם מפני אשת מדיינים, ומלמדים שעדיף בכלל לברוח מהבית, מאשר להיות בבית שיש בו אשת מדינים ( פירוט ):

  • (משלי כא ט): "טוֹב לָשֶׁבֶת עַל פִּנַּת גָּג מֵאֵשֶׁת מִדְיָנִים וּבֵית חָבֶר", 
  • משלי כה כד: " "טוֹב שֶׁבֶת עַל פִּנַּת גָּג מֵאֵשֶׁת מדונים וּבֵית חָבֶר" ",
  • משלי כא יט: " "טוֹב שֶׁבֶת בְּאֶרֶץ מִדְבָּר מֵאֵשֶׁת מדונים וָכָעַס" "

ומה יקרה אם איש מדיינים יתחתן עם אשת מדיינים - האם המים יכבו את האש? אם כך, זה עשוי להיות שידוך טוב...

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בסגלות משלי וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-01-09.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/ijmdn