ביאור:תהלים קלב ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

אם אבוא באוהל ביתי עד אמצא מקום לה'[עריכה]

(תהלים קלב א): "שִׁיר הַמַּעֲלוֹת: זְכוֹר, ה', לְדָוִד אֵת כָּל עֻנּוֹתוֹ; אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לה', נָדַר לַאֲבִיר יַעֲקֹב"...

בימי דוד, ארון ה' היה באוהל מועד - אותו אוהל שבנו בני ישראל במדבר, כמה מאות שנים לפני כן.

אבל איכות החיים של בני ישראל השתפרה בהרבה - הם כבר לא גרו באוהלים אלא בבתים מבוססים.

ודוד הרגיש, שמשהו כאן לא בסדר - לא ייתכן שהוא עצמו יישב בבית ארזים, כאשר ארון ה' נמצא באוהל, (שמואל ב ז ב): "ויאמר המלך אל נתן הנביא 'ראה נא! אנכי יושב בבית ארזים, וארון האלהים ישב בתוך היריעה!'".

דוד החליט לבנות בית-מקדש בהתאם לרמת החיים הנוכחית של בני ישראל - בית ארזים. אבל ה' שלח את נתן הנביא לעצור אותו - בטענה שהוא אינו ראוי לכך כי היה איש מלחמה, ורק בנו שיהיה איש שלום יוכל לבנות את הבית.

אולם דוד לא ויתר: הוא לא יכל לשבת בשקט בביתו, כל זמן שלה' אין בית. ולכן הוא נדר, תהלים קלב ג: " "אִם אָבֹא בְּאֹהֶל בֵּיתִי, אִם" "אֶעֱלֶה עַל עֶרֶשׂ יְצוּעָי; אִם" "אֶתֵּן שְׁנַת לְעֵינָי, לְעַפְעַפַּי" "תְּנוּמָה; עַד אֶמְצָא" "מָקוֹם לה', מִשְׁכָּנוֹת לַאֲבִיר יַעֲקֹב" ", כלומר, שלא יבוא לישון בביתו, (תהלים קלב ה): "עַד אֶמְצָא מָקוֹם לה',  מִשְׁכָּנוֹת לַאֲבִיר יַעֲקֹב", עד שימצא מקום שבו יוכל בנו לבנות את בית המקדש לה'. דוד לא היה רשאי לבנות את המקדש בעצמו - אז הוא לפחות השתדל להכין את המקום.

דורות רבים לאחר מכן, לאחר שבית המקדש חרב, ובני ישראל חזרו מהגלות, עמד חגי הנביא ואמר להם, (חגי א ד): "העת לכם אתם לשבת בבתיכם ספונים, והבית הזה חרב?!"( פירוט ): קחו דוגמה מדוד המלך! הוא לא ישב בביתו בשקט, עד שעשה ככל יכולתו כדי לבנות את בית המקדש!

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

פרטי הנדר[עריכה]

מה בדיוק נדר דוד - שלא ייכנס לביתו? שלא יישן בביתו? שלא יישן כלל?

1. פירוש פשוט: " "באוהל ביתי - באוהל המוכן לבית שבתי הראוי למלך; ערש יצועי - מטה" "המוצעת כפי הראוי לי (ערש - מטה, כמו ערשו ערש ברזל (דברים ג'); יצועי - מלשון מצעות המטה," "כמו אז חללת יצועי עלה (בראשית מט)). אם אתן שנת - רוצה לומר, להיות ישן, להתענג יותר מההכרח להחיות את הנפש..." " ( מצודות ) .

2. פירוש מדוייק: " "היה השבועה והנדר, ש אם אבא אל אהל ביתי , או אם אעלה על ערש יצועי , אז נודר אם אתן שנת לעיני; דהיינו, שבאהל ביתו - לא יישן כלל, אף שלא יעלה על ערש לשכב עליו; וביצוע שסביב האהל - שם אסר על עצמו לישן על הערש המיוחד לו לשינת קבע, ור"ל אם אתן שנת לעיני שינה קבועה ואף תנומה קלה לעפעפי בעת שאבא ביתי , או בעת שאעלה על הערש ביצוע שסביב הבית; ולא הותר לו לישן רק ביצוע הבית שלא על הערש המיוחד למשכב" " ( מלבי"ם ) .

עד מתי בדיוק היה הנדר? הרי דוד לא הורשה לבנות בית לה' בימי חייו; אם כך, האם הנדר נמשך עד יום מותו?

1." "עד אמצא מקום - עד שיודע היכן יהיה מקום מקדש" " ( רש"י , מצודות ) .

2. " "עד אמצא - א) מקום לה' , שימצא המקום ששם יבנה המקדש, כמ"ש "והיה המקום אשר יבחר ה' מכל שבטיכם" ולא ידעו תחלה איה המקום הנבחר, ב) משכנות לאביר יעקב , שאחר שמצא המקום, יבנה שם המקדש ששם ישכון ה' בקביעות, ויען שזה שישכון ה' על הארץ במקום מיוחד נתגלה ליעקב בחלום, ואמר אין זה כי אם בית אלהים, לכן אמר לאביר יעקב, וכן כמו שיעקב נדר שם נדר ואמר והאבן הזאת יהיה בית אלהים, לכן אמר אשר נדר לאביר יעקב:" " ( מלבי"ם )

דוד ויעקב[עריכה]

דוד הוא אחד האנשים שהצליחו להקדים את ה' בנדר; הוא הלך בדרכו של יעקב, ולכן קרא לה' " "לאביר יעקב - לחזקו ותקפו של יעקב, והוא המקום ברוך הוא. ותלה ביעקב, לפי שהוא היה תחילה להנודרים" " ( מצודות )

מאמרים מאתר ויקיטקסט:

עינה = א. גרם לכאב ולצעקה, ב. השפיל והכניע

בית = משל לרכוש, משל למשפחה

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • ילקוט שמעוני : שיר המעלות זכור ה ' לדוד את כל ענותו - (כתוב ביהושע ברמז כ' וברמז כ"ד וברמז תקצ"א וברמז תשצ"א). אם אתן שנת לעיני - (כתוב בשמואל ברמז קמ"ה): אם ישמרו בניך בריתי - ... ( cache )
 • אביר = שם פיוטי לבקר, וגם לרועה : וידעו כל-בשר כי אני ה' מושיעך וגאלך אביר יעקב "; תהלים קלב ב: " שיר המעלות זכור-ה ' לדוד את כל-ענותו: אשר-נשבע לה', נדר לאביר יעקב "; תהלים פ א: " למנצח אל-שושנים עדות לאסף ... ( cache )
 • דוד ובית המקדש : שיר המעלות זכור ה ' לדוד את כל ענותו. אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב. אם אבא באוהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי. אם אתן שנת לעיני ולעפעפי מנוחה. עד אמצא מקום לה', משכנות לאביר ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - יהושע : ... ועל דבר זה נתקנא בו דואג האדומי בדוד כדכתיב כי קנאת ביתך אכלתני, וכתיב שיר המעלות זכור ה ' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבוא באהל ביתי אם אעלה על ... ( cache )
 • פרשת לך לך : " שיר המעלות, זכור ה ' לדוד את כל ענותו: אשר נשבע לה', נדר לאביר יעקב: אם אבֹא באֹהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי: אם אתן שנת לעיני, לעפעפי תנומה: עד אמצא מקום לה', משכנות ... ( cache )
 • ISRAEL613.COM_ERETZ_ISRAEL3 : שיר המעלות זכור ה ' לדוד את כל ענותו. אם ישמרו בניך בריתי. שלשה דברים נתנו על תנאי. ארץ ישראל, ובית המקדש, ומלכות בית דוד. חוץ מספר תורה ובריתו של אהרן, שלא נתנו על תנאי. ( cache )
 • Untitled : שיר המעלות לדוד ה. ' לא גבה לבי ולא רמו. עיני ולא הלכתי בגדולות ובנפלאות ממני. : For helping one who is haughty to moderate his arrogance50. .132. שיר המעלות זכור ה ... ( cache )
 • מעמקים - ארכיאולוגיה של ספרות : תהילים קלב א: " שיר המעלות זכור ה ' לדוד את כל עונותו". 110. שמואל א, יא ט: "ויאמרו למלאכים הבאים כה תאמרון לאיש יבש גלעד מחר תהיה לכם תשועה בחום השמש".. . 111. בראשית ... ( cache )
 • אל המקדש - בניין אריאל - בסוד יחד שבטי ישראל * / יהודה עציון : שיר המעלות, זכור ה ' לדוד את כל עֻנּוֹתו. אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב: אם אבֹא באֹהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי. אם אתן שנת לעיני, לעפעפי תנומה. עד אמצא מקום לה', משכנות ... ( cache )
 • ביאור:לזכור את הדברים הטובים שעשו לנו ג€“ ויקיטקסט : הייתם חברים הרבה זמן, ואז רבתם ונפרדתם, ועכשיו כל מה שאת/ה רוצה ... ( cache )
 • לירמיה פרק יז : ואני הארכתי בזה הענין בפירוש תהלים במזמור: שיר המעלות זכור ה ' לדוד והענין הוא טוב אלא שאין ענינו דבק עם הפסוק שלפניו ושלאחריו. והחכם רבי שמואל בן תבון: הדביקו לענין הפסוק ... ( cache )
 • ביאור:בבלי זבחים דף נד ג€“ ויקיטקסט : 8 יוני 2009 ... ועל דבר זה נתקנא דואג האדומי בדוד, כדכתיב (תהלים סט י) כי קנאת ביתך אכלתני [וחרפות חורפיך נפלו עלי], וכתיב (תהלים קלב א) [ שיר המעלות] זכור ה ' לדוד את ... ( cache )
 • בית המדרש הוירטואלי - מבוא לירושלים בימי דוד (א) / : שיר המעלות, זכור ה ' לדוד את כל עֻנּוֹתוֹ, אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב: אם אבֹא באֹהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שְנָת לעיני לעפעפי תנומה, עד אמצא מקום לה' משכנות ... ( cache )
 • more "שיר המעלות זכור ה' " :
 • ילקוט שמעוני : נוצר תאנה, זה דוד שנתן נפשו לבנות הבית, דכתיב: זכור ה' לדוד את כל ענותו וגו'. יאכל פריה, שנקרא על שמו, דכתיב: מזמור שיר חנוכת הבית לדוד. וכי דוד בנאו והלא שלמה בנאו, דכתיב: ... ( cache )
 • [http://www.youtube.com/watch?v=y9knkJ3Ngw8 תהילים פרק קלב - שיר המעלות זכור יהוה לדוד את כל ענותוג€� - YouTube] : 23 אפריל 2012 ... http://www.mechon-mamre.org/i/t/x/x26d2.htm תהילים פרק קלב א שיר, המעלות: זכור- יהוה לדוד-- את, כל-ענותו . ב אשר נשבע, ליהוה; נדר, לאביר יעקב. ( cache )
 • בית אורות - מאמרים : יום ירושלים ג€“ ה'תשס"ח - הרב דני איזק, ראש הישיבה. רצונו העז של דוד לבנות את המקדש, מתואר במזמור קל"ב. כל עוד הוא לא נבנה אין שלוה ומרגוע לדוד. "זכור ה' לדוד את כל ענותו ". ( cache )
 • Torah Talk: Tehillim : במזמור זה, הארוך יותר מכל שירי המעלות, מבקש הכותב: "זכור ה' לדוד את כל ענותו ". בעוד אנו באים לנחש ע"פ רמזים בכתוב מיהו שכתב מזמור זה, עדים אנו בפסוק ו' למעבר מלשון יחיד ... ( cache )
 • יוזמה וגבורה אצל שאול ואצל דוד : ברגע שדוד מרגיש שהוקל לחץ האויבים מישראל, מיד הוא פונה להגשים חלום ישן, שלא מש מדעתו אפילו לרגע (תהלים קלב): " שיר המעלות זכור ה' לדוד את כל ענותו : אשר נשבע לה' נדר ... ( cache )
 • מכילתא שמות : וכן הוא אומר: זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב הנה שמענוה באפרתה מצאנוה ... ( cache )
 • מאמר לפרשת תרומה : הספרי מביא ראיה לכך מדוד המלך: "וכן אתה מוצא בדוד: זכור ה' לדוד את כל ענותו , אשר נשבע לה', נדר לאביר יעקב, אם אבוא באהל ביתי... אם אתן שנת לעיני... עד אמצא מקום לה', ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני : וכן הוא אומר: זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב. וכן הוא אומר: ראה ביתך דוד?! הא לפי שנתן נפשו עליה נקראת על שמו. רבי אבא אומר: אם חפצת בתורה סופך ... ( cache )
 • ספרי על דברים יב ה ג€“ ויקיטקסט : 27 אפריל 2008 ... וכן אתה מוצא בדוד (תהלים קלב) זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר ... ( cache )
 • ישיבת עתניאל - "והיו עיני וליבי שם" : וכן אתה מוצא בדוד שנאמר +תהלים קלב א - ה+ זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב. ( cache )
 • פירוש לפיוט 'מעוז צור' : ... חנוכת המזבח- הוא השיר של דוד, שהיה מוסר נפשו על הכנת יסוד המקדש, כמו"ש במדרש תנחומא (נשא יג) "בשביל שנתן דוד נפשו על בניין המקדש שנאמר: 'זכור ד' לדוד את כל ענותו . ( cache )
 • ילקוט שמעוני : וכתיב: שיר המעלות זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, אם אבוא באהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שנת לעיני וגו', עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב ... ( cache )
 • ןיילק - בשיו : והלא שלמה בנאו... ומה תלמוד לומר "מזמור שיר חנוכת הבית לדוד"? אלא לפי שנתן דוד נפשו עליו לבנותו, נקרא על שמו. וכן הוא אומר: 'זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה', נדר לאביר ... ( cache )
 • בית אורות - יום ירושלים ג€“ ה'תשס"ח - הרב דני איזק, ראש הישיבה : רצונו העז של דוד לבנות את המקדש, מתואר במזמור קל"ב. כל עוד הוא לא נבנה אין שלוה ומרגוע לדוד. "זכור ה לדוד את כל ענותו ". ג€“ "שיזכור ה לדוד את עינוי נפשו אשר טרח... ( cache )
 • [http://www.youtube.com/watch?v=-3YtMrnoD58 הרב שלום סבג - בניין בית המקדשג€� - YouTube] : 13 מרץ 2012 ... כי צדיק יסוד עולם, שזהו בחינת היסוד של הבית המקדש שהתיגע דוד עליו מאד כל ימיו עד שמצא המקום והיסוד של הבית המקדש, כמו שכתוב זכור ה' לדוד את כל ענותו ... ( cache )
 • דברים יב ה : 24 יוני 2009 ... וכן אתה מוצא בדוד (תהלים קלב) זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- ירושלים - דרוש ומצא : לשכנו תדרשו- דרוש ע"פ נביא. יכול תמתין שיאמר לך נביא? ת"ל : לשכנו תדרשו - דרוש ואח"כ יאמר לך נביא. וכן אתה מוצא בדוד: זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב". ( cache )
 • במדבר פרק ז : ... מצינו בדוד לפי שמסר נפשו על בנין בית המקדש, שנאמר זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' וגו' (תהילים קלב, א - ב), לפיכך נקרא על שמו, שנאמר ראה ביתך דוד (מלכים א' יב, טז): ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני : מן דוד שהיה מצטער לבנות בהמ"ק, שנאמר: זכור ה' לדוד את כל ענותו . ואומר: והנה בעיניי הכינותי וגו'. ויהי כי ישב המלך בביתו וגו'. אמר לו הקב"ה: הואיל וחשבת לבנותו, לשמך אני כותבו, ... ( cache )
 • מדרש תנחומא - בשלח : וכן הוא אומר, זכור ה' לדוד את כל ענותו , אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי וגו', עד אמצא מקום לה' וגו', הנה שמענוה באפרתה מצאנוה בשדי יער ... ( cache )
 • חג הסכות ג€“ חג של כריתת ברית בין ישראל, ה' ובית דוד : כי שמה ישבו כסאות למשפט כסאות לבית דוד" (תהילים קכ"ב) "זכור ד' לדוד את כל ענותו ... בעבור דוד עבדך אל תשב פני משיחך. נשבע ד' לדוד, אמת לא ישוב ממנה, מפרי בטנך אשית לכסא ... ( cache )
 • מדרש תנחומא : וכן הוא אומר: זכור ה' לדוד את כל ענותו , אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי וגו', עד אמצא מקום לה' וגו', הנה שמענוה באפרתה מצאנוה בשדי יער ... ( cache )
 • ראה התשע"א : משמעות הפסוק אם כן היא, שאת המקום המקודש יגלה הקב"ה עצמו בבוא העת, כיצד נבין לפי זה את אשר מספר דוד: "שיר המעלות זְכֹר ה' לדוד את כל ענותו , אשר נשבע לה' נדר לאביר ... ( cache )
 • רש"י על במדבר ז ג€“ ויקיטקסט : 26 יוני 2008 ... וכן מצינו בדוד לפי שמסר נפשו על בנין בהמ"ק שנא' (תהלים קלב) זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' וגו' לפיכך נקרא על שמו שנא' (מלכים א יב) ראה ביתך דוד ... ( cache )
 • קטגוריה:במדבר ז א ג€“ ויקיטקסט : 24 יוני 2009 ... וכן מצינו בדוד לפי שמסר נפשו על בנין בהמ"ק שנא' (תהלים קלב) זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' וגו' לפיכך נקרא על שמו שנא' (מלכים א יב) ראה ביתך דוד ... ( cache )
 • פרשת תרומה - הרב דוד אסולין - ישיבת ההסדר "אהבת ישראל" נתיבות : ... ובאת שמה דרוש ומצוא ואחר כך יאמר לך נביא וכן אתה מוצא בדוד שנאמר (תהלים קלב א ג€“ ה ) זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת ...
 • פרשת לך לך : שאין הקב"ה מפיר תפילתו ונתן לו מה שמבקשו, זה דוד שכתב בו 'חבר אני לכל יראוך' (שם קי"ט, סג), בשעה שנצטער על בית המקדש כמו שאמר 'זכור ה' לדוד את כל ענותו [וגו'] אם אבוא ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- מה עושים לבניית בית המקדש? : וכאן מביאה הגמרא את הפסוק "זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה'... אם אבוא באוהל ביתי אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה'... הנה שמענוה באפרתה מצאנוה ... ( cache )
 • מדרש תנחומא / פרשת נשא : ובשביל שנתן דוד נפשו על בנין בית המקדש, שנאמר: זכור ה' לדוד את כל ענותו , אשר נשבע לה' וגו', אם אבא באהל ביתי וגו'. עד אמצא מקום וגו' (תהל' קלב א ה). לא קפח הקדוש ברוך הוא ... ( cache )
 • more "לדוד את כל ענותו " :
 • תורה.נט האתר התורני ברשת העולמי : "א"ר אבהו כתיב ' אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב'. ל-'אביר אברהם' ו- 'לאביר יצחק' אין כתיב כאן , אלא 'נדר לאביר יעקב', תלה את הנדר במי שפתח בו תחלה". כפי שנתבאר, זכה יעקב ... ( cache )
 • פרשת ויצא : אמר רבי אבהו: כתיב (שם קלב): אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב. לאביר אברהם ולאביר יצחק אין כתיב כאן, אלא נדר לאביר יעקב, תלה את הנדר במי שפתח בו תחלה: ב [יעקב פתח בנדר ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- "זה הדבר" - כוחו של דבור : ושם במדרש (בר"ר ע, א') יעקב פתח בנדר תחילה "א"ר אבהו: אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, לאביר אברהם, לאביר יצחק לא נאמר אלא לאביר יעקב, תלה את הנדר במי שפתח בו תחילה". ( cache )
 • ב"ה : מהו לאמר לאמר לדורות כדי שיהיו נודרים בעת צרתן, יעקב פתח בנדר תחלה לפיכך כל מי שהוא נודר לא יהיה תולה את הנדר אלא בו, א"ר אבהו כתיב (שם /תהלים/ קלב) אשר נשבע לה' נדר ... ( cache )
 • כל הפרק : 26 יוני 2008 ... הבית רבי סימון אומר האדם הזה שאני משלחך אצלו נדרן הוא כענין שנאמר (תהילים קלב ב ג) אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי שמא יאמר איני אוכל ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני : וכתיב: שיר המעלות זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, אם אבוא באהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שנת לעיני וגו', עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- מן הרמתים צופים : ... ת"ל לשכנו תדרשו ובאת שמה, דרוש ואתה מוצא ואחר כך יאמר לך נביא, וכן את מוצא בדוד זכור ה' לדוד וגו' אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי אם ... ( cache )
 • רדק : כתיב: אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, לאביר אברהם לאביר יצחק לא נאמר אלא לאביר יעקב, תלה את הנודר מי שפתח בו בתחלה. רב הונא בשם רבי אידי אמר: כתיב: וישמחו העם על ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני : אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב - אברהם ויצחק לא נאמר אלא לאביר יעקב, תלה את הנדר במי שפתח בו תחלה. סימן תשצא. רבי יודן בשם רבי אידי: כתיב: וישמחו העם על התנדבם כי בלב ... ( cache )
 • בית אורות - פרשת ראה - תשס"ד : יכול תמתין עד שיאמר לך נביא תלמוד לומר לשכנו תדרשו ובאת שמה, דרוש ומוצא ואח"כ יאמר לך נביא, וכן אתה מוצא בדוד (תהילים קלב')"זכור ה' לדוד כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר ... ( cache )
 • ירושלים בתורה : וכן אתה מוצא בדוד, שנאמר 'זכור ה' לדוד את כל עֻנותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני... עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב' (תהילים קל"ב, ... ( cache )
 • לשמואל ב פרק ז : אמר הקב"ה לנתן: האיש הזה נדרן הוא, כענין שנאמר: אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי וגו' שמא יאמר איני אוכל ואיני שותה עד שאבנה בית ה' מהר, אמור לו: לא אתה ... ( cache )
 • תרומה התשע"ב : ' אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב. אם אבוא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי. אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה. עד אמצא מקום לה', משכנות לאביר יעקב' (תהילים קל"ב, ג'-ה')". ( cache )
 • בראשית כח יא : 23 יוני 2009 ... ב) אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אעלה על ערש יצועי אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב, הזכיר את יעקב תמיד כי גם הוא ... ( cache )
 • כל הפרק : 9 נובמבר 2011 ... ב) אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אעלה על ערש יצועי אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב, הזכיר את יעקב תמיד כי גם הוא ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני : יעקב פתח בנדר תחלה, לפיכך כל הנודר לא יהא תולה אלא בו, דכתיב: אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב. לאביר אברהם ויצחק לא נאמר, אלא לאביר יעקב, תלה את הנדר במי שפתח בו תחלה. ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : כתיב: (שם קלב) אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב. לאביר אברהם ולאביר יצחק אין כתיב כאן, אלא נדר לאביר יעקב, תלה את הנדר במי שפתח בו תחלה. ב [יעקב פתח בנדר תחילה - ב] ... ( cache )
 • מכילתא על שמות טו ג€“ ויקיטקסט : 4 יולי 2009 ... חנוכת הבית לדוד אלא לפי שנתן דוד נפשו עליו לבנותו נקרא על שמו וכה"א זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ... ( cache )
 • "המקום אשר יבחר ה'" : וכן אתה מוצא בדוד, שנאמר 'זכור ה' לדוד את כל עֻנותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני... עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב' (תהילים קל"ב, ... ( cache )
 • more "אשר נשבע לה' נדר " :
 • ביאור:אביר ג€“ ויקיטקסט : 19 פברואר 2011 ... וידעו כל-בשר כי אני ה' מושיעך וגאלך אביר יעקב "; תהלים קלב ב: "שיר המעלות זכור-ה' לדוד את כל-ענותו: אשר-נשבע לה', נדר לאביר יעקב "; תהלים פ א: "למנצח ... ( cache )
 • פרשת לך לך : בתארו את געגועיו ועינוייו עד מציאת מקום המקדש מזכיר דוד את ש"נשבע לה', נדר לאביר יעקב .. . עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב" (תהילים קל"ב, ב, ה). כינוי הקב"ה בהקשר זה ... ( cache )
 • זה נכון שלא רשום פעם אחת ירושלים בתורה? : וכן אתה מוצא בדוד שנאמר "זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב". ( cache )
 • more "לה' נדר לאביר יעקב " :
 • סיכום שמואל ב ו : בתהילים קלב ג-ח מצאנו שדוד נשבע עוד בימי נעוריו, בשבתו בבית לחם אפרתה לבנות בית לעבודת ה' ולהשכין בו את הארון: " אם אבא באהל ביתי /אם אעלה על ערש יצועי/אם אתן שנת ... ( cache )
 • הלכות שבועות : לכאורה איך נשבע דוד המלך 2: אם אבא באהל ביתי וגו' אם אתן שנת לעיני. מתרץ הרד"ק 3: ומה שאמר אם אבא, אם אעלה - דרך הפלגה, כלומר שלא יערב לו שבתו בביתו ונוחו על ערש יצועיו ... ( cache )
 • סיכום שמואל א יז : אוהל הוא בית " אם אבא באהל ביתי " (תה' קלב ג). ייתכן שנכתב אוהל ולא בית כי שם עירו בית לחם. אולי הכוונה למחנה שנטה דוד בירושלים. החרב של גלית שהיא לוטה בשמלה נשמרה בנוב ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - ראה : וכן את מוצא בדוד זכור ה' לדוד וגו' אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי אם אתן שנת לעיני וגו' עד אמצא מקום לה', שלא תעשה אלא על פי נביא ... ( cache )
 • נשא : ובשביל שנתן דוד נפשו על בנין בית המקדש, שנאמר, זכור ה' לדוד את כל ענותו, אשר נשבע לה' וגו', אם אבא באהל ביתי וגו'. עד אמצא מקום וגו' (תהל' קלב א ה), לא קפח הקדוש ברוך הוא ... ( cache )
 • פרשת לך לך : ... שלמה בנה בית המקדש שנאמר 'ויבן שלמה את הבית ויכלהו' (מל"א ו', יד) ובשביל שנתן דוד נפשו על בית המקדש שנבנה שנאמר 'זכור ה' לדוד את כל עֻנותו וגו' אם אבא באהל ביתי וגו' אם ... ( cache )
 • ספר שערי אורה : נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי וגו' אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לי"י משכנות לאביר יעקב (תהלים קלב, בה). וכתיב: כי בחר י"י בציון איווה למושב לו זאת מנוחתי עדי עד (שם, ... ( cache )
 • בס"ד : וכן אתה מוצא בדוד שנאמר +תהלים קלב א - ה+ זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב ... ( cache )
 • העלאת הארון לירושלים (ב) : סביר מאוד כי הביטוי המופיע בתהילים קלב,ג: " אם אבא באהל ביתי ", מכוון אכן אל האוהל שנטה דוד בעיר דוד עבור הארון. מענין כי במרד אבשלום, כשדוד מחליט להשאיר את הארון בירושלים ... ( cache )
 • Psalm130 Mimaamakim kraticha Yahveh ממעמקים קראתיך יהוה ... : 17 ספטמבר 2011 ... אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום ליהוה משכנות לאביר יעקב הנה שמענוה באפרתה מצאנוה בשדי יער ... ( cache )
 • שערי אורה (ג'יקאטיליה) השער הראשון ג€“ ויקיטקסט : 15 פברואר 2011 ... נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי וגו' אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לי"י משכנות לאביר יעקב (תהלים קלב, בה). וכתיב: כי בחר י"י בציון איווה למושב לו זאת ... ( cache )
 • פרשת נשא : ובשביל שנתן דוד נפשו על בית המקדש שנבנה, שנאמר (תהלים קלב): זכור ה' לדוד את כל ענותו וגו' אם אבא באהל ביתי וגו' אם אתן שנת לעיני וגו' עד אמצא מקום לה' וגו', ולא קיפח הקדוש ... ( cache )
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - בית המקדש - ב ; : יכול תמתין עד שיאמר לך נביא, תלמוד לומר: לשכנו תדרשו ובאת שמה42, דרוש ומצא ואח"כ יאמר לך נביא, וכן אנו מוצאים בדוד שאמר: אם אבא באהל ביתי וגו' אם אתן שנת לעיני וגו' עד ... ( cache )
 • דוד המלך ויחסו למקדש / איציק פס : וכן הוא דעת האברבנאל, ולראיה מביא את דברי דוד בתהילים קל"ב: " אם אבא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי...עד אמצא מקום לה משכנות לאביר יעקב". המהרש"א בסוכה נג. ( cache )
 • אל המקדש - ביקורת ספרים / הרב אליקים קרומביין : וכן אתה מוצא בדוד, שנאמר - 'זכור ה' לדוד את כל ענותו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אבא באהל ביתי אם אתן שנת לעיני עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב'. מנין שלא עשה ... ( cache )
 • more "אם אבא באהל ביתי " :
 • בראשית פרק מט : (תהילים קלב ג) אם אעלה על ערש יצועי. (תהילים סג ג) אם זכרתיך על יצועי: (ה) שמעון ולוי אחים - בעצה אחת על שכם ועל יוסף. (לעיל לז יט - כ) ויאמרו איש אל אחיו ועתה לכו ונהרגהו, מי הם ... ( cache )
 • [http://www.youtube.com/watch?v=lqVHNNk1rKM תהילים פרק קלב - שם אצמיח קרן לדוד ערכתי נר למשיחיג€� - YouTube] : 24 אפריל 2012 ... תהילים פרק קלב א שיר, המעלות: זכור-יהוה לדוד-- את, כל-ענותו. ב אשר נשבע, ליהוה; נדר, לאביר יעקב. ג אם-אבא, באהל ביתי; אם-אעלה, על-ערש יצועי. ד אם אתן ... ( cache )
 • העלאת ארון ה' לירושלים (שמ"ב ו') : אכן, דוד עצמו הוטרד מאוד מעניין זה בנערותו, כדבריו המפורשים בתהילים (קל"ב): "אם אבוא באוהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה, עד אמצא מקום לה' ... ( cache )
 • כל הפרק : 13 ינואר 2008 ... וחציו פת"ח וטעמו למטה. "יצועי" - ל' משכב ע"ש שמציעים אותו ע"י לבדין וסדינין והרבה דומים לו (תהלים סג) אם זכרתיך על יצועי (שם קלב) אם אעלה על ערש יצועי ... ( cache )
 • פרשת תרומה התשס"ב : אם אבוא באהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי אם אתן שנת לעיני, לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב" (תהילים קל"ב, ג-ה). להיות קל"בניק! אגב אורחא: אם נבקש לתת ... ( cache )
 • בית המדרש הוירטואלי - ירושלים בימי דוד (א) / : שיר המעלות, זכור ה' לדוד את כל עֻנּוֹתוֹ, אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב: אם אבֹא באֹהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שְנָת לעיני לעפעפי תנומה, עד אמצא מקום לה' משכנות ... ( cache )
 • דף קשר מספר 200 - ראש השנה : עוד מהדהרת באוזנינו שבועת נדרו של דוד המע"ה: "אשר נשבע לה', נדר לאביר יעקב - אם אבוא באוהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי...", שמשמעו בהמשך הפס': "אם אתן שנת לעיני, לעפעפי ... ( cache )
 • פצחו ורננו יחדיו חרבות ירושלים / הרב יהודה עמיטל : אם אבוא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי. אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה. עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב" (תהלים קלב א-ה). דוד המלך סבל ונשבע שלא יעלה על המיטה עד ... ( cache )
 • מתימן יבוא - פרשת תרומה : בדרך כזו פירש בעל שפת אמת זל את הפסוק: אם אבוא באהל ביתי, אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה, עד אמצא מקום לה משכנות לאביר יעקב (תהלים קלב ... ( cache )
 • דף קשר מספר 459 - פרשת וילך : ביתי, אם אעלה על ערש יצועי..." שמשמעו בהמשך הפס': "אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה" ( תהלים קל"ב). ואמנם מפעלו הגדול של דוד ותפילותיו הנפלאות ביותר, לא מבית הם כי ממדבר ... ( cache )
 • תפילה לשלמה - "ואותר אני לבדי" : ... בשעה שנצטער על בית המקדש כמו שנאמר: "זכור ה' לדוד את כל ענותו, אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב, אם אבוא באהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה, ... ( cache )
 • more "אם אעלה על ערש " :
 • קטע:רמב"ן על בראשית מט ד ג€“ ויקיטקסט : 17 יוני 2008 ... שיהיה העולה יעקב עצמו כלשון אם אעלה על ערש יצועי (תהלים קלב ג) ויאמר אז חללת אותי רק דבר בנסתר דרך כבוד וכן ובחללו יצועי אביו כנוי בחללו העולה על יצועי ... ( cache )
 • Genesis - Chapter 49 (Parshah Vayechi) - Tanakh Online - Torah ... : [from Targum Onkelos], יצועי: לשון משכב על שם שמציעים אותו על ידי לבדין וסדינין, והרבה דומים לו (תהלים קלב ג) אם אעלה על ערש יצועי , (תהלים סג ז) אם זכרתיך על יצועי: 5. ( cache )
 • ד ף ש ב ו ע י : אלא לפי שנתן דוד נפשו עליו לבנותו. ,. נקרא על שמו . וכן הוא. אומר. :'. זְכור ה. ' לדוד את כל עֻנותו אשר נשבע לה. ',. נדר לאביר יעקב. : אם אבוא באהל ביתי. ,. אם. אעלה על ערש יצועי ... ( cache )
 • more "אעלה על ערש יצועי " :
 • אבן עזרא : כי רי"ש זמרת קמוץ והוא מוכרת בטעם כאילו הוא עזי וזמרתי וכמוהו אם אתן שנת לעיני שהוא ... ואני אומר: אם אתן שנת לעיני סמוך אל עיני ובא הלמ"ד נוסף כמו לימין לבית ואין ספק כי לימין ... ( cache )
 • תיקוני זהר - תקונא שתין וארבע - ספר הזוהר | הזוהר היומי | הזוהר הקדוש : ... וגומר דא אתמר במלחמת גוג ומגוג ומאן גרים למהוי איהו נטיר בה בגין דעליה אתמר אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לי"י וגומר והאי איהו חכמת שלמה ועלה אתמר וחכמת ... ( cache )
 • קטגוריה:תהלים נח ה ג€“ ויקיטקסט : 28 יוני 2009 ... ביאור המילות. "חמת". כמו אם אתן שנת לעיני : מצודות (כל הפרק)(כל הפסוק). עריכה. מצודת דוד. "כמו פתן חרש" - המה כמו פתן אשר לעוצם רעתו לא יועיל לו הלחש ... ( cache )
 • אגרת השבת / רבי אברהם אבן עזרא : ואתאפק בעבור כבוד השבת, ואדור נדר אם אתן שנת לעיני אחר צאת יום הקדש עד אכתוב אגרת ארוכה לבאר מתי ראשית יום התורה, להרים מכשול ולהסיר פח ומוקש, כי כל ישראל הפרושים, ... ( cache )
 • לישעיה פרק ט : בבית המקדש שנתנו שבח והודאה ושמחו שמחה גדולה. כשמחת בקציר - כמו שדרך העולם לשמוח בעת הקציר והתי"ו במקום ה"א כמו כשמחה, וכן אם אתן שנת לעיני , שפעת אני ראה, והדומים. ( cache )
 • ילקוט שמעוני : וכן הוא אומר: אם אתן שנת לעיני וגו' עד אמצא מקום. והרחיב לו הקב"ה ומצא את המקום, שנאמר: ויאמר דוד זה בית אלהים. ואחת על אשת אוריה החתי שהיו ישראל מליזין עליו, אפשר דוד ... ( cache )
 • שו"ת חתם סופר יורה דעה רלג ג€“ ויקיטקסט : 2 מאי 2010 ... גבוה וכו' וא"א לבנות בהמ"ק בהר ואין כבודו של מלך לשכון בעמק היינו מקום וע"כ אמר אם אתן שנת לעיני וגו' עד אמצא מקום לד' ויהיה משכנות לאביר יעקב שלזה צריך ... ( cache )
 • אגרת השבת אל ראב"ע ג€“ ויקיטקסט : 21 דצמבר 2010 ... ואתאפק בעבור כבוד השבת, ואדור נדר אם אתן שנת לעיני אחר צאת יום הקדוש עד שאכתוב אגרת ארוכה לבאר מתי ראשית יום התורה, להרים מכשול ולהסיר פח ומוקש, ... ( cache )
 • כלי יקר על בראשית כח יא ג€“ ויקיטקסט : 9 נובמבר 2011 ... ב) אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב אם אעלה על ערש יצועי אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב, הזכיר את יעקב תמיד כי גם הוא ... ( cache )
 • ביאור:איוב מא ג ג€“ ויקיטקסט : 11 אוקטובר 2010 ... ( פירוט ); (תהלים קלב ד): " אם אתן שנת לעיני , לעפעפי תנומה; עד אמצא מקום לה', משכנות לאביר יעקב"- דוד נשבע שלא ינוח עד שימצא מקום לבנות בו את בית המקדש, ... ( cache )
 • ויהי ערב ויהיה בוקר - הבריאה והמנין / משה מ. בן-דב : ואדור נדר אם אתן שנת לעיני אחר צאת יום הקדוש עד שאכתוב אגרת לבאר את ראשית יום התורה, להרים מכשול ולהסיר פח ומוקש... כזאת היתה סערת הרוח הראשונה על הפירוש הזה. ( cache )
 • more "אם אתן שנת לעיני " :
 • זבחי ד נד: בעני מיקו בית המקדש : באהל ביתי א את שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקו לה' וגו' הנה שמענוה באפרתה מצאנוה בשדה יער. באפרתה זה יהושע דקאתי מאפרי מצאנוה בשדה יער זה בנימי דכתיב בנימי זאב ... ( cache )
 • מוסדות תיקון המידות - מבנה הישיבה החדש : וזועק דוד המלך "אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' וכו", דהיינו, אין אני נח וישן כל עוד לא מצאתי מקום משכן לקדוש ברוך הוא. כך גם אנו, כיצד נוכל לישון בבתים מרווחים ... ( cache )
 • תיקוני זהר - תקונא חמשין - ספר הזוהר | הזוהר היומי | הזוהר הקדוש : ... לאחזרא לקודשא בריך הוא לאתריה אמר ליה אין כמה דאשכחנא בדוד דאמר אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לי"י כו' בההוא זמנא דבר נש אחזר ליה לאתריה מה כתיב ביה ... ( cache )
 • פרשת תרומה - בלבבי משכן אבנה : עונים חז"ל, שבבניין המשכן ובחנוכתו הוא לא היה, אך דוד המלך ג€“ כל חייו היו מאוויים כמוסים וערגה ליראות בבניין המקדש: "אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה , עד אמצא מקום לה', משכנות ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- משמעות ניצחונם של ישראל : ... וכמה הצטער על מציאת מקום המקדש "אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב", לכן מיד כשהזכירו את זכות דוד, נפתחו השערים והארון הצטמצם ונעשה ... ( cache )
 • משהו מעניין לקרוא באתר... - מה שבא ברוך הבא... - ברסלב התחייבות! ל: חיים ... : וזהו אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב וכו' אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה וכו'. כי נדר ושבועה מבטל השינה והתנומה כי הם בבחי' התעוררות השינה כנ"ל. אות ג וע"י התעוררו' השינה זוכין ...
 • היהודי והספר : אף אחד לא תיכן בתוך אישיותו מקום מנוחה בעבור יוצר הכל, כדוד שנדר: "אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה , עד אמצא מקום לה', משכנות לאביר יעקב!" (תהילים קלב, ד-ה). אם כנסת ישראל ... ( cache )
 • זוהר בראשית פרשת ויגש - הזוהר היומי : ... כלל הדא הוא דכתיב (תהלים קל"ב) אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה ועל דא שפיר קאמר בגין דיקום דוד חי בסטרא דחי ולא בסטרא דמותא, יתבו כלהו ואשתדלו באורייתא ואתחברו כחדא , ... ( cache )
 • עוד יוסף חי - תל תלפיות - הקשר למקדש : ועדיין לא הגענו אל "המקום אשר יבחר ה'", עדיין לא נודע במדויק היכן הוא אותו המקום הנבחר, עד שבא דוד המלך, אשר עוד בתחילת דרכו נשבע "אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה , עד אמצא ... ( cache )
 • ספר חמדת ימים - חלק ב - ראש חדש : ... דישתדלון באורייתא לייחדא שכינתא עם קודשא בריך הוא כגוונא דאמר דוד אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה' ואיהו הוה משתדל באורייתא לחברא אימא דאתמר בה ואל ... ( cache )
 • גבולות המפגש בין יהדות רבנית ומיסטיקה מוסלמית : מטתי הקם באשמורת הבוקר" ,"אם אתן שנת לעיני לעפעפי תנומה " או "אחזת שמרות עיני. נפעמתי ולא אדבר",. 79. תוך שימוש במתודולוגיה הפרשנית הנ"ל, לא היה נדרש לחסידים מאמץ ... ( cache )
 • more "שנת לעיני לעפעפי תנומה " :
 • ישיבת עתניאל - בניין מקדש מחוץ לירושלים : וכן אתה מוצא בדוד שנאמר: ' עד אמצא מקום לה ' משכנות לאביר יעקב' (תהילים קלב,ה). מנין שלא עשה אלא על פי נביא? שנאמר: 'ויבוא גד אל דוד... ויאמר לו עלה הקם לה' מזבח בגורן ארונה ... ( cache )
 • בניית מקדש מחוץ לירושלים - יהדות - ערוץ 7 : 26 אוגוסט 2011 ... וכן אתה מוצא בדוד שנאמר: ' עד אמצא מקום לה ' משכנות לאביר יעקב' (תהילים קלב,ה). מנין שלא עשה אלא על פי נביא? שנאמר: 'ויבוא גד אל דוד... ויאמר לו עלה הקם ... ( cache )
 • שינה בתנ"ך : ... גם דוד המלך מתפאר שלא נתן שינה לעיניו עד שמצא מקום לבנות בו מקדש לה', תהלים קלב ד: " אִם אֶתֵּן שְׁנַת לְעֵינָי, לְעַפְעַפַּי תְּנוּמָה, עד אמצא מקום לה ', משכנות לאביר ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- מלך אשר יבחר ה' : עד אמצא מקום לה ' משכנות לאביר יעקב" ושתף בכך את שמואל הנביא "בניות ברמה", עד שנתגלה לו המקום ע"י נתן הנביא. וכך גם לדורות לא יבנה המקדש עד שידרשו אותו, שנאמר "ציון היא ... ( cache )
 • פרשת תרומה - מצווה מיוחדת במינה - כיצד? : ... לא היה בחנוכת המקדש, אבל בכל זאת כל חייו הייתה לו משאלה להקים את המקדש כפי שאומר: "אם אתן שנת לעיניי לעפעפי תנומה עד אמצא מקום לה ', משכנות לאביר יעקב"[תהלים,ד- ה] ... ( cache )
 • רחל / שמות תנכיים - מידע - שמות - פירוש ומשמעות שמות העבריים, הסבר ומידע ... : שניהם מביאים ראיה מהפסוק בתהילים העוסק בחיפוש דוד מקום למקדש: " עד אמצא מקום לה '... הנה שמענוה באפרתה" (תהילים קלב). לדעת ר' יהודה בא הכתוב לומר כי מקום המקדש הוא ... ( cache )
 • זיהוי חדש-ישן למקום מיתת רחל / דניאל משה לוי : שניהם מביאים ראיה מהפסוק בתהילים העוסק בחיפוש דוד מקום למקדש: " עד אמצא מקום לה '... הנה שמענוה באפרתה" (תהילים קלב). לדעת ר' יהודה בא הכתוב לומר כי מקום המקדש הוא ... ( cache )
 • פרשת לך לך : שיר המעלות, זכור ה' לדוד את כל עֻנּוֹתוֹ, אשר נשבע לה' נדר לאביר יעקב: אם אבֹא באֹהל ביתי אם אעלה על ערש יצועי, אם אתן שְנָת לעיני לעפעפי תנומה, עד אמצא מקום לה ' משכנות ... ( cache )
 • more "עד אמצא מקום לה' " :
 • לימוד י"ג מידות שהתורה נדרשת בהן - ישיבת מעלות יעקב : ... שזכרנו במאמר אם כל חי בחלק השלישי סימן כ"ב הם בגימטריא ק"ץ הרי אלף ש"ח בדקדוק גמור והן גם כן בגימטריא לה' משכנות לאביר יעקב בתוספות חושבן זעיר למלת יעקב ודי בזה: ... ( cache )
 • דוד מלך ישראל / יהודה קיל : "מקום לה' משכנות לאביר יעקב ", כמשתמע ממזמור קלב בתהלים, שהוא מעין מזמור אוטוביוגרפי . ואכן משמלך דוד על כל ישראל, וכבש את ירושלם, העביר אליה בעסק רב את ארון הברית ... ( cache )
 • דף קשר מספר 391 - פרשת נשא : באהל ביתי אם אתן שינה לעיני תנומה, עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב " (תהלים, קל"ב). (5) בתחילת פרשת ויצא. אמנם שם בפסוק טז שם רש"י בפי יעקב אבינו: "ואנכי לא ידעתי ... ( cache )
 • פרשת בשלח : וכן דוד אמר (שם קלב, ה): עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב , לכך נאמר: נפשנו כצפור נמלטה: ז [בזכות ישראל זכה פרעה לשליחי ה']. דבר אחר: ויהי בשלח פרעה, כששלח פרעה את ... ( cache )
 • more "לה' משכנות לאביר יעקב " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:אם אבוא באוהל ביתי עד אמצא מקום לה'


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-07-21.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/thlim/th-d2-03